Gezegenlerde Yaşam Var mıdır?

Yaşadığımız uçsuz bucaksız evrende insanlık olarak en büyük merakımız bizden başka bilinçli canlıların olup olmadığıdır. Gerçekten de, diğer gezegenlerde yaşam var mıdır?

Dünya Dışında Yaşam Arayışları

İnsanoğlunu uzaya gitmeye motive eden en büyük nedenlerden biri belki de başka gezegenlerde yaşam olup olmadığıydı. Uzun yıllar boyunca farklı amaçlarla farklı yerlere birçok uçuş gerçekleştirildi ve bunların arkasında her zaman farklı bir yaşam arayışı vardı. Bu arayış çoğu kez başarısız olsa da, insanlık merak etmekten vazgeçmedi. Bunun en büyük nedeni ise uzayın çok çok küçük bir kısmına hakim olmamız. Kendi sistemimizin dışına bile çıkamıyorken farklı galaksilere gitmek, evrenin her köşesini aramak şu an için büyük bir hayal. Fakat bu merakımızı da güçlü tutuyor. Birçok kimsenin görüşüne göre, uzayın çok küçük bir kısmında yaşam bulamamış olmamız kalanında da olmadığı anlamına gelmez. Aksine, hayal edemeyeceğimiz kadar büyük olan evrende tek başımıza olmamız neredeyse imkansız. Peki, bu görüş yalnızca hayallere mi dayanıyor yoksa somut kanıtları da var mı?

Farklı Yaşamların İzleri

Şu ana kadar bilinçli bir canlı grubuyla karşılaşmamış olsak da, bu onların çok uzakta olduğu anlamına gelmez. Son yapılan araştırmalar gösterdi ki Mars’ın da bir zamanlar Dünya gibi bir atmosferi ve kocaman gölleri varmış. Ayrıca Mars’ta hala donmuş halde su bulunuyor. İnsan yaşamı için yetersiz olsa da az miktarda oksijen bulunduğu da doğrulandı. Tüm bunlar Mars’ı, Dünya’dan sonra yerleşilecek gezegen statüsüne çoktan yükseltti bile. Üstelik Mars yaşam olasılığı olan tek gezegen de değil. Evrenin her yerinde Dünya benzeri gezegen arayışı devam ediyor. Son gelişmeler Dünya benzeri yedi gezegenin daha bulunduğunu gösterdi. Bunlarda yaşam olup olmadığını bilemeyiz ancak bizler gibi karbon yapılı organizmaların gelişmesine elverişli oldukları açık. Bu da onlarda şu an yaşam yoksa bile geçmişte olduğunu ya da gelecekte var olabileceğini gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here