Okul

Gırtlağın Görevleri

İnsan mekanizması her canlıda olduğu gibi belli bir düzene sahip çalışır. Genel olarak canlılarda sindirim, solunum, boşaltım gibi temel sistemler vardır. Bunlar canlı yaşamının devam ettirebilmesi için gerekli olan sistemleri oluşturur. Gırtlağımız bu noktada beslenme, nefes alma gibi ihtiyaçlarımızı karşılarken ihtiyaç duyarız.

Gırtlağın görevleri
Gırtlak solunum ve sindirim sisteminde aktif organdır. Canlı vücutlarında solunum önemli yere sahiptir. Solup alıp verdiğimizde hava soluk borusuna gider. Gırtlağımız aynı zamanda ses organımız olarak konuşmamıza yardımcı olur. Gırtlağın görevi sadece yemek ve nefes borusunu ayırmakla görevli olmadığını görebiliriz. Canlıların ses çıkartması iletişim sağlayabilmeleri için gırtlaklarını kullanmaları gerekebilir.

Yediğimiz yiyeceklerin nefes borusuna kaçmasını da önlemektedir. Nefes borusundan korunarak canlıların etkilenmesinin önüne geçebiliriz. Yemek ve nefes borusunun birleştiği yerden ayıran özelliğe sahiptir.

Vücudumuzda sindirim, solunum açısından görev üstlenmektedir. Gırtlağımız olmasaydı yemek yemekte nefes almakta oldukça zor olurdu. Boğulma ihtimalimizde bir o kadar yüksek olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu