Genel Kültür

Go Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Go oyunu, günümüzde hızlıca yaygınlaştığı gibi insanların stratejik olarak düşüncelerini geliştiriyor. Oyun sektöründe yeni olmasına rağmen binlerce yıllık tarihe sahip olmaktadır. Tarihteki insanların geliştirdiği Go oyununun geçmişi 4000 yıllıktır. Dünyanın en eski oyunlarından olup günümüze kadar taşındı. Çin İmparatoru Shun’un oğlunun savaş zekasını geliştirmek adına yaptığı bilinmektedir. Uzak doğularda sık ve sevilerek oynanan oyunlardan olmaktadır.

Go oyununda amaç oyun tahtasında daha çok yere sahip olmaktadır. Taşları en başta dizersiniz ama anlam taşımaz, ilerleyen zamanda taşlar yoğunlaşmasıyla birlikte yer almaya başlarsınız. Kesişim noktalarına taşlarınızı yerleştirirsiniz. Dolu olduğunu düşünürsek belli alanda yer alma çabasına girersiniz. Diğerinin taşlarını kaldırmanız ve kesişim yapmanız durumunda orası size ait olmaktadır.

Oyunda zayıf olan kısım siyah taşları alır, toplamda 181 siyah, 180 tane beyaz olup ilk hamle sırası siyahtadır. İlk taşı koyduktan sonrası sırası ile yerleştirmeye devam ederler. Go oyununda tahtada eşdeğer ve hareketsizlilik özelliği olduğundan başkası yerini alabilir.go oyunu

Oyunun altın kuralı ise zeki olmaktan geçer. Mantığınız ile hareket ederek karşınızdaki rakibinizi sıkıştırmanız durumda kazanmanız mümkün olmaktadır. Go oyunun da insanlar satrançta olduğu gibi düşünmeye itmektedir. Düşünceler doğrultusunda ileriye yönelik strateji kurularak düşmanı kıstırabilirsiniz. Savaş alanı olarak görülür ve detaylar oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu