Gösterge Çeşitleri Nelerdir

Bazı olgular kendi dışında bir şeyi gösterir, düşündürür ve onun yerini alabilir. Bu olgulara gösterge denilmektedir. Örneğin sevginin göstergesi kırmızı gül iken özgürlüğün göstergesi ise güvercindir. Kırmızı gül sevginin yerini alarak bizlere onu anımsatır. Güvercin de özgürlüğün yerini alıp bize özgürlüğü anımsatmaktadır. Göstergenin 3 çeşidi vardır:

Dil Göstergeleri

İnsanların duygu ve düşüncelerini en iyi anlatma yolu dildir. Dil ile yapılan iletişim ve işaretler, vücut ile yapılandan daha etkili olmaktadır. Eylemler söz ve yazı ile gerçekleştirildiklerinde, dil göstergesine girmektedirler. Anne diye seslenirken kullanılan a, n, e sesleri bir dil göstergesidir.

Sosyal Göstergeler

Günlük yaşamda kullanılan bazı hareketler kişinin ahlak, görgü veya davranışlarını biçimlendirir. Trafik işaretleri ile selam verme işaretleri sosyal göstergelere verilebilecek örneklerdir.

Doğal Göstergeler

Doğada kendiliğinden meydana gelen bir takım değişiklikler, insanlara bazı şeyleri ileterek haber verebilir. Bunlara doğal göstergeler denilmektedir. Doğada meydana gelen bütün olayların bir nedeni vardır. Bu olaylar başka olayların olacağını işaret eder. Örneğin, bir bölgeden kuşların göç etmesi insanlara sıcak ve soğuk havaların başlayacağını düşündürür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here