Göz Kuruluğu Nasıl Anlaşılır

Gözyaşı, göz sağlığı için en önemli sıvıdır. Gözümüzün devamlı ıslak olmasını sağlayarak kuruyarak zarar görmesini önler. Kornea üzerinde yağ, su ve mukus katmanlarını oluşturur. Göz kapağının rahat hareket etmesini sağlar, yabancı malzemelerin göz etki ederek zarar vermesini önler. Son derece önemli olmasıyla birlikte kimi zaman yeterince salgılanmadığı olmaktadır. Bu durumlarda gözyaşı sağlığı için suni gözyaşı kullanılır.

Gözyaşı, göz kapaklarının arkasında bulunan bezler yardımıyla üretilir. Gözlerin ihtiyacına göre göz bezleri ıslatarak kurumasının önüne geçer. Gözyaşı, gözün dış yüzeyini ıslatarak zararlı maddelerin göz yapısına vereceği zararın önüne geçmektedir. göz kapakları ve göz yuvarı üzerinde rahat hareket etmesi gözyaşı sayesindedir. Yağ, su ve mukus katmanları sayesinde göz sağlıklı şekilde hareket edebilir. Toz gibi maddelerin göze kaçması bu sıvı sayesinde olmaktadır. Gözün zarar görmesini önler, iltihaplanmasının önüne geçer.

Gözyaşının oluşumu yağ, su ve mukus karışımından oluşur. Gözlerimizi kırptığımız zaman gözyaşı kanallardan salgılanarak, göz tabasına ulaşarak tazelenir. Gözlerimizin daima nemli kalması, gözlerimizdeki sıvının koruyucusu olmaktadır. Su tabakası yabancı maddelerin göze zarar vermesini önler, gözün sağlıklı şekilde dönmesini sağlar. Göz bozuklukları ve kuruluğunu önlemektedir.

Göz Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?
Gözlerde batma ve yanma hissinin hissedilmesi göz kuruluğuna işarettir. Bu durumlarda sanki gözümüze toz kaçmış gibi his yaratır. Göz kuruluğu gözlerde kaşınmaya sebep olarak kişinin devamlı elini gözlerine götürdüğü görülür. Kaşınma esnasında gözler ovularak kısa süreli rahatlama olur. Ovulan gözlerde göz kapakçıklarının arkasındaki salgı bezlerinden gözyaşı ortaya çıkarak rahatlar.

Göz kuruluğu için suni gözyaşı kullanılarak iltihaplanmalarında önüne geçilir. İltihaplanma olmasında ilk gözün beyaz kısmında kırmızılaşma görülür. Zaman içinde gözlerde yanma, çapaklanma gibi şikayetlerde hasta doktora başvurur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here