Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir

Günümüzde çok sık rastlanılan göz kuruluğunun çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenleri tespit etmek için öncelikle bir göz doktoruna gidilmelidir. Her hastalıkta olduğu gibi göz kuruluğunun da zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Göz kuruluğunun temelinde yatan neden veya nedenler tespit edildikten sonra uygun bir tedavi süreci ile gözler sağlığına kavuşur.

Göz kuruluğu göz ferinin sönmesi ile birlikte gözdeki sıvı miktarının azalmasıyla gözdeki yağlanma eksikliğidir. Gözde batmalar, kılcal damarlarda kanama, bulanık görme, gözlerin iltihaplanarak göz kapaklarının birbirine yapışmasına ve gözlerin açılamamasına da neden olabilir. Gözde kalıcı hasarların olmaması için tedaviye hemen başlanması önemlidir.

Zamanımızda bilgisayarların uzun süreli ve sık kullanılmasının da göz kuruluğunda önemli olduğu bir gerçektir. Sürekli aynı noktaya bakmak, karanlıkta televizyon seyretmek, depresyon, yaşlılık, kadınlarda menopoz dönemlerinde, alerji, romatizma, sigara ve alkol tüketimleri, kontak lens kullanımı, göz ameliyatları, göz tansiyonu göz kuruluğuna sebep olabilecek durumlardır.

Doktor kontrollerinden sonra kullanılacak damlalarla iyileşebileceği gibi uzun kullanımlarda yan etkileri olabileceği için kısa süre kullanılmalıdır. Suni göz yaşları günlük dozlar halinde, aşırı kuruluklarda ise gece yatarken jel halindeki göz yaşları göze uygulanmalı o şekilde yatılmalıdır. Gün içerisinde bolca su tüketimi göz kuruluğu için önemlidir. Sürekli bilgisayara bakılması halinde 20 dakikada bir başka bir noktaya gözleri çevirmeli ve sık sık kırpıştırmalıdır.

yatılan oda nemli tutulmalı, gözler klimaya maruz kalmamalı, rüzgalı havalarda ve güneşte güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here