Okul

Göz Sağlığımızı Korumak İçin Hangi Besinleri Yemeliyiz

Duyu organlarımız yaşamsal faaliyetlerimizi sağlıklı şekilde sürdürebilmek için gereklidir. Beş duyu organımız olan göz, kulak, burun, dil ve deri organlarımız sayesinde algılanır. Vücudumuzda organlar ve dokular tarafından duyu organlarımız çevremizi algılamamıza yardımcıdır. Beslenmemizden tutun soluduğumuz havaya kadar duyu organlarımız ihtiyaçlarımızı karşılar. Sağlıklı beslenildiği müddetçe duyu organlarımızda sağlıklı şekilde çalışır.

Vücuda vitamin ve mineral alınması duyu organları üzerinde düzenleyici etkiye sahiptir. Çeşitli vitamin ve minerallerden yararlanarak sağlıklı şekilde yaşamımızı sürdürmemiz de mümkündür.

Duyu organlarımız arasında gözlerimiz görmemizi sağlayan duyu organımızdır. Göz sağlığının korunması ve devamlılığının getirilmesi için gözümüze iyi gelen besinleri tüketmemiz gerekir. Göz sağlığında A, E, C ve B2 vitaminleri oldukça faydalıdır. Çinko, magnezyum gibi minerallerde göz sağlığını korumaktadır. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri göz sağlığını korur. Görme yetimizin gelişmesi ve daha keskin görmemizi sağlar. İlerleyen yaşlarda beslenmeye dikkat edilmemesi sonucunda görme kaybının yanı sıra çeşitli sorunlar ortaya çıkar.

Göz sağlığını korumak için haftada en az bir kez;

Havuç
Elma
Badem, fındık
Kırmızı biber, yeşil biber
Ispanak
Patates
Somon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu