Göz Tiki Nedir? Kimlerde Görülür

Göz çevremizde ki kasların istem dışı hareketlerinden oluşan, tekrar eden, arada durabilen, istem dışı kasılmalar biz Göz tiki diyoruz. Bu olay hiçbir amaca hizmet etmez. İstemsiz yapılan hareketlerdir.

Göz Tikinde Ne Yapılır?

Bu gibi durumlarda hasta ilk önce göz doktoruna başvurmalı, ardından doktorun söyleyeceği adımları takip etmelidir. Burada muayane olan hastanın bir hastalık belirtisi olduğuna dair bir teşhis konulursa onun tedavisi uygulanır. Eğer göz kaslarında bir problem yoksa genellikle bunun altında yatan psikolojik olay olabilir. Göz doktoru sizi psikiyatri bölümüne ya da psikoloji bölümüne yönlendirir. İnsanın baş düşmanı olan stres, bu konunun altında da yatan bir sebep olabilir. Yorgunlukta bir başka neden olarak karşımıza çıkabilir bu durumda. Özel bir tedavisi yoktur,kendiliğinden geçer. Başka sebepler arasında göz alerjisi,göze kaçan yabancı madde ve cisimler, ciddi boyutta olan göz kurulukları ve göz göz enflamasyonu gibi sebeplerle de oluşabilir. Az önce söylediğimiz sebeplerden dolayı olan göz tikinin tedavi sonrası kendiliğinden geçer. Göz tikine neden olabilecek başka sinirsel durumlar olabilir göz sinirlerinde. Bunun tedavisi ise botulinum toksin enjeksiyonu ile birkaç ay boyunca kaslar gevşer ve tekrarlarsa aynı tedavi tekrar uygulanabilir. Kalıcı tedavisi cerrahi yollar ile mümkün olsa da başarı yüzdesi düşüktür, komplikasyon oluşturma riski yüksektir. Asıl sebepleri ise hastanın çevresel yollarla etkilendiği psikolojik sebeplerdir. Bu durumda uzman yardımı ile terapi alması kesinlikle gerekir.

Göz Tiki En Çok Kimlerde Görülür?

Genellikle Göz tiki 7-10 yaş grubu çocuklarda görülür. Yaş ilerledikçe de bu durum görülebilir. 40-60 yaşları arasında olan kişiler de genellikle görülme ihtimali yüksektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi geçici tedavisi olmakla beraber kalıcı tedavisi düşük bir ihtimaldir. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here