Göze İyi Gelen Yiyecekler

Vücudumuzun en hassas bölgelerinden biri olan gözlerin de diğer organlarımızda olduğu gibi sağlıklı bir gelişim göstermesi için uzmanların tavsiye ettiği bazı besinler mevcuttur. İlerleyen yaşla birlikte bireyin görüş kabiliyetinde zayıflamalar görülmektedir. Bu durum tavsiye edilen birkaç besinin tüketilmesi ile önlenebilmektedir. A ve E vitamini içeriğine sahip olan besinlerin yaşın ilerlemesine bağlı görme kayıplarına olumlu bir etki ettiği söylenilmektedir. Bunun yanı sıra Lutein, zeaksatin, selenyum ve çinko içerikli besinlerin tüketimi de görme kayıplarını engellemek için bireye verilen tavsiyeler arasındadır. Uzmanlar ise görme bozuklukları ve kayıplarına karşı bireye genel olarak, düzenli ve sürekli bir şekilde farklı renklerde meyve ve sebze tüketimini ve en az 1 lt su tüketimini tavsiye etmektedir. Bunun yanı sıra vücudun susuz kalmasına neden olan çay, kahve, gazoz tarzı ürünlerin tüketilmesi ise bireyin gözlerinde olumsuz bir etki bırakabilmektedir ve az miktarda tüketilmeleri tavsiye edilmektedir.

Görüş problemlerini en aza indirmek ve gözdeki kuruluğa engel olabilmek için bazı besinlerin tüketimi bireye yardımcı olmaktadır. Bu besinler tüketilmeden önce birey doktora başvurmalı ve doktor tavsiyesiyle hareket etmelidir.

Beta karoten içeren besin tüketimi; Havuç ve havuçtan üretilen basinler, portakal ve portakal suyu, lahana, tatlı patates, kırmızı dolmalık biber, kayısı, mango, kavun, balık yağı ve brüksel lahanası gibi besinler güçlü bir betakaroten kaynağıdır. Bu besinlerin tüketimi bireyde göz sağlığına olumlu etkiler yapmaktadır.

C vitamini içeren besin tüketimi; Bilinen en iyi C vitamini kaynakları arasında,turunçgiller, papaya, kiraz, lahana, kırmızı biber, ahududu, çilek, yaban mersini, kivi ve karnabahardır. Bu besinler kişinin göz sağlığına iyi gelmektedir.

E vitamin içeren besin tüketimi; Buğday tohumu, badem, fıstık, avakado, ayçekirdeği, yumurta ve keten tohumu iyi birer E vitamini kaynağıdır.

Lutein ve zeaksantin içerikli besin tüketimi; Sebzelerin arasında koyu yeşil yaprağa sahip olanları lutein ve zeaksantin içeriği bakımından zengin besinlerdir.

Çinko ve selenyum içerikli besin tüketimi; Vücudun A vitaminini soğurabilmesini için önemli bir yardım elemanı olan çinko bu işleviyle, bireyin gözlerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bilinen önemli çinko kaynakları arasında ise, deniz ürünleri ve leblebi başta olmak üzere kuruyemişler bulunmaktadır.

Dokosaheksaenoik asit kaynakları; Dokosaheksaenoik asit olarak bilinen yağ asidi bireyin retinası ve gözün dış segmentlerinde bulunmaktadır ve bireyin bu asidi düzenli olarak alması göz sağlığı açısından önemlidir. Daha çok deniz ürünlerinde bulunan bu asiti almak için deniz ürünlerini tüketmenin yan etkileri olabilmektedir. Bu ürünleri tüketmeden önce doktor tavsiyesi almanız sizin için en akıllı çözüm yoludur.

göz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here