Grip Aşısını Kimler Yaptırmalı

Sıcak havaları artık geride bırakıyoruz, soğuk ve sert havalar geliyor hatta geldi sayılır. Fakat vücudumuz bu yeni hava ve iklim değişimine yavaş bir şekilde uyum sağlayabiliyor. Bu süreç içerisinde kişi soğuk havada durması gereken biraz fazla durursa eğer, vücudu olumsuz etkelenebiliyor ve nezle, grip, larenjit, sinüzit, zatürre ve bronşit gibi rahatsızlıklar oluşabiliyor, oluşma riskleri artıyor.

Uzmanlar ise bu rahatsızlıkların oluşma riskini en aza indirmek için aşı yaptırılmasını tavsiye ediyor. Fakat tabi ki de bu grip aşısını her isteyen olamıyor, belirli risk grupları mevcut. O risk gruplarında ki kişiler aşıdan uzak durmalı.

Kimler Grip Aşısı Olabilir?

– 65 yaş ve üzeri kişiler grip hastalığı bakımından yüksek risk grubunda bulunuyorlar. Uzmanlar bu yaş grubunda ki kişilerin kış ayları öncesi veya başlarında mutlaka aşı olması gerektiğini vurguluyorlar.Bu yaş grubunda ki kişiler de grip ağır bir şekilde gözlemleniyor ve olumsuz sonuçlarla karşılaşılabiliyor.

– İş merkezlerinde, şirketlerde, huzurevlerinde vb. benzeri ortamlarda çalışan kişilerde risk grubu içerisinde bulunuyorlar. Zira bu gibi mekanlarda hastalığımın yayılımı daha hızlı bir şekilde gözlemleniyor. Hastalık ise kişi de daha ağır bir şekilde seyrediyor.

– Diyabete sahip kişiler, astım hastaları, kalp ve damar sistemi rahatsızlığına sahip kişiler, kanser hastaları ve bağışıklık sistemi baskılanmış yani zayıf durumda kişilerde yüksek risk grubu içerisinde bulunuyorlar. Uzmanlar bu gruba dahil kişilerinde mutlaka aşı olması gerektiğini vurguluyor.

– Çocuklar ve gebelerin de aşı olması önem arz ediyor. Fakat hamilelik sürecinin ilk 3 ayı içerisinde olan gebelerin aşıdan uzak durması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here