Guatr Nedir? Guatr Kimlerde Görülür?

Günümüzün sıkça görülen boğaz hastalıklarından biri de guatr hastalığıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen guatr hastalığı kadın erkek her yaş grubunda görülebilmektedir. Genellikle tehlikesiz bir sağlık sorunu olan guatr dış görünümü olumsuz etkilediğinden dolayı bireyin psikolojik olarak kendini rahat hissetmemesine ve buna başlı olarak iş ve sosyal yaşantısında başarısız olmasına neden olabilmektedir.

Guatr Nedir?

Guatr; Boyun bölgesinde bulunan tiroid bezinin genişlemesine bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Bu durum genellikle ilk dönemlerde çok az bir şişliklik ile başlayabilmekte ve zamanla şişkinlik büyüyerek guatr hastalığının tam şekil almasıyla sonuçlanabilmektedir.

Guatr Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Guatr hastalığı çocuklar ve bebekler haricinde hemen herkeste görülebilmektedir. Ancak bazı durumlarda şu kesimlerde daha fazla görülebilmektedir.İşte guatr hastalığının en fazla görüldüğü kimseler;

 • 45-55 yaş aralığındaki bayanlarda
 • Yaşlı bireylerde
 • İyot alımı eksik bulunan bireylerde
 • Anne adaylarında guart hastalığı görülebilmektedir.

Guatr Tehlikeli Midir?

Guart hastalığı genellikle tehlikeli değildir. Ancak tehlikesiz olması tedavi olunamaz anlamına gelmemektedir. Uzmanlar guart hastalığının bazı durumlarda başka bir hastalığın habercisi olabildiğini belirterek bu nedenle guart hastalığının tedavi edilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Guatr Hastalığı Bireylerde Ne Gibi Olumsuzluklara Yol Açabilir?

Guart hastalığı herşeyden önce bir sağlık sorunudur. Bu nedenle doktora başvurularak tedavi edilmelidir. Guatr hastalığı dış görünümlü bir sağlık sorunu olduğundan beraberinde bireylerinde bazı sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir. Bu sorunlar ise şunlardır;

 • Bireylerin özgüvenlerinde azalma görülmesi
 • Bireylerin iş ve sosyal aktivitelerde verimsiz olması
 • Bireylerin aynalarda kendilerine bakmak dahi istememesi
 • Bireylerin uyku kalitesinin ve günlük beslenmesinin olumsuz etkilenmesi gibi başlıca olumsuzluklar guatr hastalığı nedeniyle yaşanabilmektedir.

Guatr Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Guatr hastalığının bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalı ve guatr tedavisine başlanılmalıdır. Guatr hastalığının belirtileri şunlardır;

 • Boğazda şişkinlik görülmesi
 • Öksürük
 • Yutkunmada zorluk çekilmesi
 • Nefes almada zorluk çekilmesi
 • Ses kısıklığı görülmesi guatr hastalığının başlıca belirtileridir.

Guatr Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Guatr hastalığının tedavisinde hastalığın gelişim süreci dikkate alınarak tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Örneğin ileri seviyedeki guatr hastalığının tedavisinde cerrahi müdahale tedavi yöntemi uygulanırken henüz yeni başlamış olan guatr hastalığının tedavinde ise ilaç yöntemine başvurulmaktadır.

Guatr hastalığının tedavinde uygunlanması gereken tedavi yöntemine ilgili doktor karar vermektedir. Makalemizde guatr hastalığı hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Guatr sorunu yaşıyorsanız hemen ilgili doktora başvurmalı ve guatr rahatsızlığından kurtulmalısınız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Guatr hastalığının tedavisi için doktora başvurunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here