Gündelik Temizlikçiye Sigorta Nasıl Yapılır

Günümüz şartlarında çalışan kadınların oranında ki artış ile birlikte, kadınların en çok ev temizliğine vakit ayıramadığı bilinmektedir. Haftada bir veya iki gün olan tatillerinde hemen herkes dinlenmek, kişisel bakımlarına vakit ayırmak, eşi ve çocuklarıyla ya da sevgilisi, arkadaşları ve ailesiyle zaman geçirmek ister.

Bazı kişilerin ise çalışmamalarına rağmen sağlık durumları koca bir evi temizlemeye yetecek durumda olmaz. İşte tam da böyle zamanlarda gündelik temizlik hizmeti veren bireyler vardır. Ancak haftada bir – iki kere evinize gelmesi o bireyin sağlık sigortasını düşünmek zorunda olmadığınızı göstermez.

Ülkemizde son zamanlarda tahlisiz bir olayın yaşanması ile birlikte 2015 yılında hayata geçen bu kanun tekrar gündeme geldi. Evinize gündelik hizmet vermek amacıyla ayda 10 günden az gelen bireylerin iş kazası primini ödeyerek yükümlülükleri yerine getirme zorunluluğu gelmiştir.

Sigortaya Nasıl Kayıt Yapılır

Sigorta bildirimini SMS ile yapmak mümkündür. Asgari ücretin günlük tutarının %2si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeyecektir. Böylelikle olabilecek iş kazalarından sonra ev sahibi tazminat ödemek zorunda kalmayacak. Bu zorunluluk hem sağlık yönünden hizmet veren kişiyi koruyor hem de ev sahibini zan altında kalmaktan kurtarıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun GSM operatörleri ile imzaladığı protokol ile birlikte çalıştıran kişinin ilk olarak kendi TC kimlik numarasını “5510”a kısa mesaj olarak atması ve kendini “çalıştıran” olarak kaydettirmesi gereklidir. Daha sonra hizmet verecek olan kişinin TC kimlik numarasını göndererek tescil kaydı oluşturur. Tüm bunlardan sonra geriye yalnızca her bir gün için çalışan kişinin TC kimlik numarasının 5510 SMS servisine gönderilmesi kalıyor.

Yabancı Çalıştırma

Yabancı uyruklu çalışanlara iş vermenin şartları ise aynı olmuyor. Çalışma izinleri olsa dahi 30 günden az yabancı çalıştırmak mümkün olmuyor. 10 günden fazla olduğu için de bu sizi çalıştıran değil de işveren yapıyor. Bu durumda da hizmet veren kişiye normal sigorta yapmak şart oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here