Sorular Cevaplar

Güneş mi Daha Büyük Dünya mı

Dünyamız güneş sisteminin yörüngesinde dönen gezegendir. Güneş ise ısı ve ışı kaynağımız olan yıldızdır. Güneş gibi büyük yıldızların yörüngesinde dönen gezegen ve gezegenlerin uyduları bulunur. Dünya ile güneşin arasındaki mesafe 150 milyon kilometredir.

Güneş dünyamızdan küçük görünmesine rağmen yakınına gidildiği takdirde ne kadar büyük olduğu anlaşılır. Güneş dünyadan 109 kat daha büyüktür. Galaksi ve evrenimiz oldukça büyüktür. Güneşten çok daha büyük yıldızlarda vardır. Dünya güneşin yanında nokta kadar küçük kalır. Güneşten gelen ışık dünyamıza 8 dakika sonra ulaşır. Jet uçağımız dünyadan 1000 km hızla güneşe 17 yılda ulaşır. Dünya ile güneş arasındaki mesafe oldukça fazladır.

Dünyanın çevresini 40.000 kilometredir. 1000 km hızla uçakla hareket edersen 40 saatte etrafını dolaşmış oluruz. Güneşin çevresi dünyanın 109 katıdır. 1000 km hızla gittiğimizde güneşin etrafını 4360 saatte tamamlarız. 181 gün boyunca yolculuk yaptığımızda güneşin çevresinde dolaşmış oluruz. Güneş çok ama çok büyüktür.

gunes ve dunya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu