Sorular Cevaplar

Güneş Nasıl Oluşmuştur

Bilim insanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda Güneş’in günümüzden 4,6 milyar yıl önce oluştuğunu belirtmektedirler. Yıldız patlamaları sonucunda toz ve gaz barındıran çok büyük bir gaz bulutunun çökmesiyle oluştuğu fikri hakimdir. Kütle çekimi etkisiyle gaz bulutunun yoğunlaştığı ve büzüştüğü kısımlar dönmeye başlamıştır. Dış kısımlar zamanla yassı bir görünüme kavuşmuştur. Yoğunluğu olduğu farklı noktalarda merkezle aynı yönde dönmektedir. Bu düşünce bize, Güneş sisteminin nasıl oluştuğu konusunda önemli bilgiler vermektedir.

Bu oluşum sürecinde çoğu yıldız parçalanmış ve çoklu yıldız sistemlerini oluşturmuştur. Yapılan gözlem çalışmalarında birçok yıldızın bu şekilde olduğu anlaşılmıştır.

Güneş’in Özellikleri Nelerdir?

  • Güneşi dış kısmından iç kısma doğru şu bölümlerden oluşur. Taç küre, renk küre ve ışık küre. Merkezinde çekirdeği bulunur. Güneş enerji oluşumu ve yapı yönünden diğer yıldızlarla benzer yapıdadır.
  • Güneş’teki gazların yüzde 81’i hidrojen, yüzde 18’i helyum’dan oluşur. Diğer bulunan gazlar ise, oksijen, karbon, azot, sodyum, kalsiyum, kükürt, silisyum, demir, magnezyum, alüminyum gibi gazlardır.
  • Enerji oluşumunda Nükleer füzyon şekli görülür. Hidrojen’in birleşerek helyum’a dönüşmesi sonucunda ortaya ısı ve ışık enerjisi çıkmaktadır.
  • Güneş ışınları yeryüzüne yaklaşık 8 dakikada ulaşmaktadır.
  • Güneş hem kendi ekseni etrafında dönmekte hem de Samanyolu galaksisi içinde hareket etmektedir.
  • Güneş’teki patlamalar, Dünya’nın manyetik alanını etkilemekte ve zaman zaman radyo, telsiz gibi cihazların yayınlarını engellemektedir.
güneş
güneş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu