Güneş Tutulması Nasıl Gerçekleşir

Ay, Dünya ile güneşin arasına girmesiyle gerçekleşen bir durumdur. Bu şekilde Ay’ın gölgesi Dünya ile Güneş’in arasına girerek yeryüzüne ve Dünya’ya Güneş ışınlarının gelmesini engeller. Güneşin tutulması için Ay ve Güneşin birbirine çakışması gerekir. Bu olay sebebiyle Güneş tutularak yeryüzüne ışınların gelmesini engeller, genelde çok nadir görülen bir durumdur.

3 çeşit Güneş tutulması bulunmaktadır. Bunlar tam Güneş tutulması, halkalı Güneş tutulması ve parçalı olmak üzere 3 çeşit olarak incelenmektedir. Tam Güneş tutulmasında Dünya’ya gelen bütün ışınlar kesilmektedir yani tam karanlık oluşur. Halkalı Güneş tutulması ise bazen Ay Dünyadan uzaklaşır böylece Güneşin de hepsini kapatamaz.

Araştırmalar Güneş tutulmasının bir noktada sadece 360 yıl da bir geldiğini söylemektedir. Parçalı Güneş Tutulması, Ay Güneş’in belli bir bölümünü kapatır ve yeryüzüne Güneş ışınlarının yeryüzünü gelmesi olayı böylelikle devam eder. Evren, Dünya, Güneş ve Ay çizgisel bir hızla hareket ettikleri için gece ve gündüz, mevsimler oluşmaktadır. Bu çizgisel hızla hareket eden gezegenler bazen birbirlerinin önüne geçebilirler bu olaya da Güneş tutulması denilmektedir.

Bir yıl içinde Ay, Dünyanı çevresinden 12 defa dönmesiyle 5 derecelik açı farkı yüzünden Ay Dünyanın tam önüne gelemez. Bu yüzden yılda 5 defa tutulma oluyorsa sadece 2’si tam tutulma olmaktadır. Güneş tutulurken çok kısa bir sürede olsa Güneş bakmak retinada kalıcı hasara ve körlüğe sebep olabilir.

Güneş ve ay tutulması da gölge olayıdır. Dünya, düzenli olarak ayın gölgesinden geçer. Ay, Güneş’in önündeyse, gölge olayı yaşanır ve güneş tutulması gerçekleşir. Güneş tutulması Evrenine hareketine göre gerçekleşen doğal bir olaydır. Dünya’ya gelen ışıkların gelmesini Ay engeller. Ay hem Güneşin hem de Dünya etrafına turunu tamamlarken Güneş’in Dünya ya ışın göndermesi engellenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here