Güneşin Yapısı ve Özellikleri

Güneşin Yapısı: Güneş evrende ki sayısız yıldızlardan sadece bir tanesidir. Samanyolu galaksisine mensup bir yıldızdır. Güneş halen de yaşamakta bulunduğumuz gezegenin de içinde yer aldığı güneş sisteminin merkezinde yer almaktadır. 4.65.6 milyar yaşında olduğu tahmin edilen bu devasa enerji kaynağının 7*105 km yani Dünya yarıçapının kat kat üstünde yaklaşık 100-120 katıdır.

Güneşin yüzeyinden merkezine doğru yapılacak yolcukta görülecektir ki ısısı, basıncı ve yoğunluğu artacaktır. Güneşin uzay boşluğuna yaydığı ısı yine kendi merkezinde üretilmektedir. Güneşin ürettiği bu bölüme verilen isim iç güneştir. İç güneş de üretilen enerji uzaya dağılmadan hemen önce dış tabakalar tarafından soğurulur. Güneş ışınlarının bizim vücudumuza değen kısmına güneş atmosferi denilmektedir. Güneş atmosferinin kütlesi güneşin kendi kütlesine oranla sadece 10-20 katıdır. Güneşin bu enerjisi nasıl ürettiği sorusu insanoğlunun gökyüzünü keşfetmeye başladığından beri aklına takılan soru olmuştur. Fakat günümüzde bilim adamlarının yoğun bir çalışma sonrası aldıkları bilgiye göre içinde ki bu ısı enerjisini hidrojeni çekirdek füzyonu ile helyuma çevirerek elde ettiği anlaşılmıştır. Başlangıçta %78 hidrojen olan bu oranın şu an %38e kadar düştüğü tahmin edilmektedir. Bu da şu demek bu devasa enerji kaynağının ömrünün yarıladığına işarettir.

Güneş yüzeyi tabakalardan oluşmaktadır. Bu tabakalara yüzeyden çekirdeğe doğru korona, kromosfer ve fotosfer isimleri verilmiştir.

Çekirdek: Güneş çekirdeği yalnızca 0,2 güneş yarıçapına kadar uzanmaktadır. Yoğunluğu 150.000 kg/m³ (Dünyada ki su yoğunluğunun 150 katıdır.) civarında sıcaklığı ise 13.600.000 kelvin kadardır. (yeryüzünün sıcaklığı 5.800 kelvindir.)

Işıkküre (fotosfer): Güneşin bizim gördüğümüz o parlak yüzeyine ışık-küre denmektedir. Güneş ışığının büyük bir kısmı bu bölümden gelmektedir.400 km kalınlığında olsa da oldukça seyrek ve donuk bir katmandır. Sıcaklık ise alt kısımlarda tahminen 10000 K kadardır. Üst kısımlarda ise bu değer 4200 K ya kadar düşmektedir.

Renkküre (kromosfer): Tam güneş tutulması sırasında kara diski çevreleyen ince pembeye yakın bir renkte olan şerit dikkat çeker. Bilim adamlarının böyle bir gözlem sonucunda fotosferi çevreleyen bir dış katmanın da varlığı saptanmıştır. İşte saptanan bu katmana renkküre yani kromosfer ismi verilmiştir. Kromosfer’in sıcaklığı 4800 K ile 5000 K arasında olduğu tahmin edilmektedir. Ancak dış tarafa doğru gidildikçe sıcaklığın artacağı düşünülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here