Günlük Tuz Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Kalp sağlığını korumak için günlük tuz tüketiminin sınırlandırması gereklidir. Tuzda gıda koruyucu özelliği olduğundan dolayı hazır gıdaların içerisine bol miktarda konulmaktadır, bundan ötürü aşırı bir miktarda tüketimi gerçekleştirilmektedir. Tuz son yüzyıldaki en büyük sorundur. Son yüzyılda gerçekleştirilen değişik çalışmalarda farklı oranlarda, aşırı bir tuz tüketimiyle kalp ile damar hastalıkları ve özellikle de hipertansiyon ilişkisi net bir şekilde ortaya konulmuş durumdadır. Hipertansiyonun da ilerleyen zaman içinde kalbi büyütüp kalp krizi ile birlikte kalp yetmezliği ve de felç riskini çoğalttığı, böbrek fonksiyonlarını bozmakta olduğu ve görme kayıplarına sebep olduğu açık bir şekilde bildirilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımlamış olduğu bilgilere göre yüksek tansiyon ile birlikte kalp hastalıkları ve böbrek hastalıkları ilk sıralarda olmak üzere obezite ile birlikte şeker hastalığı ve de kemik erimesinden korunmak maksadıyla günlük tüketilmesi gerekli tuz miktarının 5 gram olarak yani yaklaşık 1 çay kaşığını geçmemesinin gerekli olduğu belirtildi.

Dünya üzerinde pek çok ülkede de olduğu gibi bizim ülkemizde tuz tüketimi halen çok fazladır. Günlük maksimum tuz tüketimi 5 gramdan çok daha az olmalıdır. Yüksek seviyedeki sodyum tüketimi; kalp hastalıkları ile birlikte yüksek tansiyon ve de inme risklerini çoğaltmaktadır. Yemeklerle beraber tüketimi gerçekleştirilen tuz sodyumun ana kaynağı olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde ortalama tuz tüketimi de 9 ila 12 gram arasında bulunmaktadır ve günlük tüketim gerçekleştirilmesi gereken miktarın yaklaşık olarak 2 katı bir seviyededir. Düzenli olarak her gün 5 gramın daha altında tuz tüketilmesi, kan basıncını düşürme ile birlikte kardiyovasküler hastalık, kalp krizi ve inme risklerini azaltma konusunda yardımcı olur. Eğer ki tuz tüketiminin hedef değerlere düşürülmesi sağlanırsa her sene yaklaşık olarak 2.5 milyon tane ölüm önlenmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here