Genel Kültür

H Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

Dünya üzerinde binlerce çeşit hayvan bulunur. H harfi ile başlayan hayvanlar aşağıda verilmiştir. Diğer canlılarda olduğu gibi hayvanlarda nesillerini devam ettirmek için üremeye ihtiyaç duyarlar. Farklı cins hayvanların birleşmesi sonucunda melez canlılar dünyaya gelir. Hayvan çeşitliliği böyle daha da çok artmaktadır. H harfiyle başlayan hayvanlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Halkalı solucan: Halkalı solucanların diğer adı polymera’dır. Deniz, tatlı su ve karalarda yaşayan türlerdendir. Vücudu uzun sürüngengiller ailesine üyedirler. Çeşitli renklere sahiptirler, genelde kahverengi hakim olur. Üzerinde çizgiler halinde siyah renklerde görülebilir.
halkali solucan

Hamam Böceği: Dört ayağı ve antenleri olan böcek türüdür. Karanlıkta yaşamayı severler. İnsanlara zararları yoktur. Hamam böcekleri 2.000 metre yüksek yerlerde yaşayabilirler. Hamam böcekleri hepçil canlılardır. Çok farklı yerlerde yaşayabilirler, özellikle bina içlerinde nemli ve ılık alanları tercih ederler.
hamam bocegi

Hamsi: Denizlerde yaşayan hamsiler küçük balık türlerindendir. Vücutları ip şeklini anımsatır, hafif yassılaşan canlılardır. Alt dudakları yoktur üst çene ise uzundur, sırt renkleri koyu mavi ve siyahımsı olur, alt tarafları beyazdır. Yan tarafları parlak gözükür.
hamsi

Hamster: Hamsterler, Avrupa ve Asya kıtasında yoğun olarak yaşarlar. Derisi vücuduna göre bol gelmektedir. Gözleri parlak ve yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygun şekildedir. Ön ayaklarında dört arka ayaklarında beş parmak bulunur. Kuyrukları oldukça kısadır yaklaşık 1 cm’dir. Boyları 15 ila 25 cm ulaşırken ağırlıkları 200 grama ulaşır.
hamster

Hidra: Çok hücreli canlılardır, hidrozoonlar sınıfında canlılardır. Tatlısu ve göllerde yalnız yaşarlar. Vücutları torba biçime sahiptir. Ağzı ve bunun kesimlerinde dokunaçlar vardır. Kendini yenileyebilen canlılardandır.
hidra

Hindi: Tavuksu hayvan grubuna dahildirler. Hindiler kümes hayvanlarındandır. Eti ve yumurtası için beslenirler. Tavuk gibi birçok cinsi bulunur. Küçük zayıf yapıları vardır.
hindi

Horoz: Tavuğun erkeği horoz olarak bilinir. Horozlar dövüşçü canlılardır. Horozları dövüştürmek isteyenlerde vardır. Horozların dövüşçülüğü eski çağlara kadar dayanır. Eskiden Roma ve Yunanistan’da düzenlenen oyunlarda horoz dövüştürülürdü.
horoz

Hüthüt kuşu: Hüthüt kuşunun diğer adı ibibik’tir. Uzunlukları yaklaşık 28 cm bulur, gagası yay şekline sahiptir, beslenmelerinde gagalarını kullanırlar. Kısa kanatlara sahip kuşlar uzun mesafe uçabilirler. Ağaçlık ve bağlık alanlarda daha çok görülür.
huthut kusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu