Genel Kültür

Hacca Ne Zaman Gidilir

Hacca ne zaman gidilmeli özellikle hacı adaylarının merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Hacca gidecekleri günü bilip orada yaşayacaklarını anlattık.

Müslüman dünyası için hacca gitmek önemli ibadetlerden birisi olmaktadır. Günahlarından arınırsın ve hacı olarak geriye dönersin. Dünyanın her yerinde milyonlarca kişi dini görevini yerine getirmek için Mekke’nin içinde buluna Kabe’yi ziyaret ederek ibadetlerini yerine getirirler.

Hacca giden kişiler sadece Kabe’yi görmekle bitirmezler ziyaretleri devam eder. Hacca zilhicce ayının ilk 10 gününde yapılması gereklidir.

Kurban bayramına denk gelen Zilhicce’nin 10. günü olmaktadır. Kurban bayramından 3 gün önce Mekke’ye gidilir arife gününde ise Arafat’a gidilir ve orada kalınır.

Arife günü gün batımında Müzdelife gidilir burada şeytan taşlamak için taşlar alınır. Güneşin doğumu ile Mina’ya yolculuk edilir.

Bayram sabahı Akabe cemresine 7 taş atılır. Temettü ve kıran hacıları kurbanlarını keserler. Saçlar kısaltılır ihramdan çıkartılır. Tavaf ziyaret edilir. Mina’da 2 gün kalınmalıdır. Bayramın 2,3 ve 4. günlerinde 3 şeytana da 7’şer taş daha atılır

Mina’dan Mekke’ye dönülür ziyaret tavafı yapıldıktan sonra veda tavafı dışında tamamlanmış olur. Mekke’den gidilmeden tavaf yapılarak hacı olabilirsiniz.

kabe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu