Okul

Hafıza Bir Toplumun Aynasıdır Yol Göstericisidir Anlamı

Her toplumun ve milletin bir tarihi olup bunlar hafızalarında yer edinmiştir. Hafızalarımızda olanlar bize tecrübe sahibi yaparken yaşanan bazı olaylardan ders çıkartarak aynı hatalara düşmemizi önler. Geçmiş geleceğin aynası olarak yaptıklarımızda herhangi hata ve yanlışlıklar varsa bunları bilmemize yardımcı olur.

Toplumun geleceğine ışık tutan hafızaları olup yaşadığımız olayları bilerek geleceğimiz hakkında fikir sahibi olabiliriz. Hafıza topluma yol gösterir çünkü yaşadıklarımız bizim için ders olup tecrübe sahibi olmuşuzdur. Atılacak adımlar daha güvenli olarak aynı hatalara düşmemizin önüne geçer. İnsanlarda aynı şekildedir hafızaları doğrultusunda yaptıkları yanlışlıkları en güzel şekle telafi ederler. Tarihten çıkartılacak ders “tarih tekerrürden ibarettir” olmasını engeller. Toplumlar geçmişte yaşadıklarını unutursa eğer aynı hatalara tekrar düşmelerine sebep olur. Hataların bedelli onlarca yıl geri gitmeleri gibi hayatlarının zor dönemler yaşamasına sebebiyet olmaktadır. Bir millet tarihini unutursa eğer yok olmaya mahkumdur sözünden anlaşılacağı gibi hatalar silsilesi kendisini tekrar etmeye devam edecektir. İnsanlar tarihte yaşadıklarını daima unuttuklarından dolayı hafızalarına sahip çıkarak olayların tekrar etmesini önleyebilirler.

Devletlerin yönetim şeklinde özellikler tarih kendisini gösterir. Dost olarak gördükleri düşman olurken tekrar güven duygusu göstererek dostluğun başlaması onların tarihteki hatalarından olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu