Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İnsanların yaşayacağı alanlar, seçtiği renkler, odanın genişliği veya darlığı oldukça önemlidir. Çünkü insan zamanının bir bölümünü evinde geçirir ve orada mutlu bir şekilde yaşama arzusuna kapılır. Bu nedenle seçilen renkler, modeller, süsler, halı desenleri ve kullanılırlığı oldukça önemlidir. Gözünüzden sakındığınız halılarınızda olası etkenler girdiği zaman (yemek, içecek vb. şeylerin dökülmesi) moralinizin bozulması an meselesidir. Böyle bir durum yaşanmaması için de halınızı ona göre seçmeli, ekonomik durumunuza göre beğendiğiniz, kullanışlı bulduğunuz halıları almalısınız.

Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle bir odayı oda yapan halılardır. Mobilyalarla uyumu sağlandığında görsel bir şölen sağlanmış olunur. Kaliteli ve uygun bir halı için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar; halının mobilyalarla uyumu, rahat temizlenmesi için ince ve hafif bir seçim ile ebatının iyi ayarlanmasıdır. Halınızı hangi odada kullanacağınız da büyük bir seçim sebebidir. Çünkü kolidor gibi çok fazla kullanılan odalarınızda halınızı oldukça iyi seçmelisiniz. Güneş gören odalarınızdaki halılarınızı da odanın durumuna, elverişine göre ve bütçenizin yettiği kadarıyla ona göre iyi bir seçimlerle tercihinizi yapmanız gerekir.

Renk ve Kumaş Seçimi

Odanızın alanına ve genişliğine göre halı seçimi idealdir. Çünkü öyle bir renk seçilir ki odanızı daracık gösterir ve insanın içini boğar. Seçimlerinizi canlı renklerden yana kullanabilir, doğal görünümü sağlayabilirsiniz. Her ebata sahip olan halıları, odanızın durumuna bakarak seçebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise odanızın her yerini halı ile kaplamamanız ve bu sayede odanın ferahlığını sağlamanız olacaktır. Asıl malzemesi iplik olan halının iplik seçimi iyi olmalı. 5 temel iplik çeşidi; naylon, poli propilen, polyester, akrilik, yün ve karışımlardır. Hangi iplik seçimini tercih edeceğiniz size kalmış olup, temizliği en rahat, gösterişli oluşu, ebatı, modeli vb. durumlara dikkat etmek gerekmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here