Halsizliğin Nedenleri Nelerdir Ne Yapmalı

Halsizlik denilince birçoğumuzun aklına hemen vücudun bitkin düşmesi, uyuşukluk hali veya da isteksizlik hissi gelir. Kısacası fiziksel bir yorgunluk hali gelir. Fakat halsizlik yalnızca fiziksel değil aynı zamanda da zihinsel bir zayıflık halidir. Kimi zaman fiziksel, kimi zaman zihinsel kimi zaman da her ikisinin birden görüldüğü bir durum olarak bahsedebiliriz.

Zihinsel ve Fiziksel Halsizlik Farkları

Zihinsel ve fiziksel halsizlik durumları birbirlerinden farklıdır. Fiziksel halsizlik durumlarında genelde vücut kendisini güçsüz hisseder ve bu halsizlik uzun süre devam ederse kişi kendisini zihinsel olarak da bir halsizlik içerisinde bulur. Zihinsel halsizlik durumunda da genel olarak kişi kendisini yorgun, uykusuz ve dikkatini toplayamaz bir şekilde hisseder.

Neden Halsiz Hissederiz

Peki, bizi bu kadar etkileyen halsizlik durumu neden oluşur, gelin hep birlikte halsizliğin nedenleri nelerdir ne yapmalı sorusuna cevap bulmaya çalışalım. Halsizliğin nedenleri arasında beslenme alışkanlığı, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar ve uyku alışkanlıkları sayılabilir.

Beslenme
Kullanılan İlaçlar
Geçirilen Hastalıklar
Uyku Bozuklukları

En sonda saymamıza rağmen aslında halsizliğin nedenleri arasında en önemli olanı düzenli bir uyku alışkanlığının olmamasıdır. Özellikle 6 saatten az uyku uyunması durumunda halsizlik hissi kolay bir şekilde geçmeyecektir o nedenle ilk olarak uykumuzu düzene sokmamız gerekmektedir. Yanlış beslenme alışkanlığı da halsizlik oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin dengesi eğer vücutta düzgün bir şekilde sağlanmazsa yorgunluktan şikayet edilmesi normaldir. O nedenle her besinden dengeli ve düzenli bir şekilde tüketmek halsizlik hissinin ortadan kaldırılmasında etkili olacaktır aynı zamanda kahve ve çay tüketimini azaltmak da önemli bir etken olacaktır. Kansızlık, tiroid rahatsızlıkları, şeker hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları ve bunlara bağlı ilaç kullanımları da halsizlik hissi ortaya çıkartabilir.

Yukarıda kısaca ne olduğunu neden ortaya çıktığı ve nasıl azaltılacağını anlattığımız halsizlik aslında gördüğünüz gibi bir takım alışkanlıklarımıza dikkat edersek rahatlıkla üstesinden gelebileceğimiz bir sorundur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here