Halüsinasyon Nasıl Görülür

Halüsinasyon, bir duyu organının uyarıcı nitelikte bir nesne ve ya uyarıcı nitelikte başka bir faktör olmaksızın, hissedilen bir duyunun var olduğuna inanma durumu olarak ortaya çıkar. Halüsinasyon diğer bir ifade ile Varsanı olarak da tabir edilebilmektedir.

Halüsinasyon Denen Şey Nasıl Görülüyor?

Ruh hastalıkları alanında ve menenjit, tifo gibi ciddi sağlık sorunlarında, yüksek miktarda alkol tüketimlerinde halüsinasyon görme durumu sıkça karşılaşılan bir hal almaktadır. İşitme, görme, dokunma, koklama ve dokunma duyularının da halüsinasyon olabilmektedir. Bireyler böyle bir durumda hasta olduğunun farkına varmadan, gördüklerine, duyduklarına ve hissettiklerine tamamıyla inanırlar.

Ancak gözlerde var olan bozukluklar nedeniyle görülen ışık görüntüleri halüsinasyon olarak değerlendirilmez. Çünkü burada yaşanan olayın sebebini birey bilmektedir.Hastaların düşünce ve fikirlerinin dışarıya aktarıldığını sanması, kişide düşüncelerinin başkaları tarafından bilindiği hissinin uyanması, yabancı fikirlerin kafasına sokulduğu düşüncesine sahip olması biçiminde ruhsal kökenli halüsinasyonlar mevcuttur.

Halüsinasyon daha çok bireyin aşırı yorgun olduğu dönemler içerisinde, yaşlılık döneminde uyuma esnasında ve ya uyanma esnasında görülen şekiller normal olarak kabul görür. Esasında görülenler duyu organlarının gerçekte var olmayan şeyleri algılamalarıdır. İnsan beyni tarafından varmış gibi uydurulan bu görüntüleri normal bireylerde görebilir.

Halüsinasyon görülebilir, duyulabilir, hissedilebilir, kokusu alınabilir ve tadılabilir. Dış uyarıcılar olmaksızın yaşanan halüsinasyonlar, sanki gerçek mekandan kaynaklıymış gibi yaşanır. Bu tip halüsinasyonlar inandırıcı ve de somut özelliğe sahip durumdadır.

Halüsinasyon Türleri Nelerdir?

Halüsinasyon türleri olan bir durumdur. Görsel halüsinasyonlar, İşitsel halüsinasyonlar olarak ortaya çıkarlar.

Halüsinasyon Ne Zaman Görülebilir?

Halüsinasyon görülmesine sebep olan maddeler arasında uyuşturucu, esrar, LSD gibi maddeler yer alır. Alınan bu maddeler belli bir süre sonunda halüsinasyon görülmesine neden olabilir. Psikiyatrik hastalıklarda, özellikle de psikotik olarak adlandırılan ve yaşamdan kopmuş durumda olan kişilerde halüsinasyon görme durumu oldukça sık karşılaşılır. Alınan ilaçlar sonrasında halüsinasyon görülebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here