Hamile Bir Kadının Karşılaştığı Zorluklar

Hamilelik ya da diğer adı ile gebelik her kadının dönem dönem zorluklar yaşadığı bir süreçtir. Önemli olan bu süreçte annenin kendi sağlığını ve bebeğinin sağlığını riske atacak hal ve hareketlerinde kaçınmasıdır. Çünkü bu dönemde anne bebek sağlığı tamamen annenin kontrollü ve doğru davranmasına bağlıdır. Buna rağmen hamile kadınlar mutlaka bir çok zorluk ile karşı karşıya kalabilirler.

Kasık Ağrıları Giderek Sıklaşır

Hamile kadınlar hamilelik dönemlerinin özellikle beşinci haftasından sonra kasık ağrıları çekmeye başlarlar ve bu kasık ağrılarının zaman zaman meydana gelme sıklığı artar. Bu durum hamile kadınların yaşamış oldukları en sık zorlukların başında gelmektedir. Şayet kasık ağrıları esnasında vajinada bir kana meydana gelmiyor ise bu ağrılar hamilelik döneminde olağan bir durumdur ancak bu ağrılar esnasında kanama görülür ise mutlaka hemen bir doktora başvurulmalıdır. Normal bir kasık ağrısı anne adayının yürümesini engelleyecek kadar yüksek derecede olmamaktadır.

Kanamalar Göz Ardı Edilmemeli

Hamilelik sürecinin ilk on iki haftasında oluşan kanamalar büyük oranda normal olarak meydana gelir çünkü bebeğin iç rahme yerleşme sürecidir. Ancak yine de sıklığına ve dozuna göre önlem alınmalıdır. On ikinci haftadan sonra meydana gelen kanamalar ise düşük habercisi olabileceğinden dolayı kesinlikle göz ardı edilmeden acil bir şekilde bir kadın doğum uzmanına gidilmelidir.

Sık Sık İdrara Çıkmak Hamileliğin Bir Parçasıdır

Özellikle hamilelik döneminin ilk üç ayında rahim sürekli büyüme gösterir dolayısıyla da vücudun diğer organlarında değişmeler meydana gelir ki bu değişmelerin en büyük göstergesi de hamilelik döneminde çok sık idrara çıkma durumudur. Sık idrar şikayetleri dördüncü aydan sonra daha da azalmaya başlar ancak doğuma kısa bir süre kala bebek anne karnında başını mesaneye koyduğu zaman yine annede sık sık idrar hissi oluşmaya başlar.

İlk Kusmalar Hamilelik Müjdesidir

Hamilelik döneminin vazgeçilmez şikayetlerinin ve aynı zamanda da haberci durumlarının başında mide bulantıları gelmektedir. İlk dönemlerde olası bir durum olan mide bulantısı hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de kendisini gösteriyor ise birçok durumun ve tehlikenin habercisi olabilir bu nedenle de bu şikayet ile çok sık karşılaşan hamile kadınlar mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Kabızlık Hamileliğin Vazgeçilmez Sorunudur

Hamilelik döneminde hamile kadınların sindirim sistemi yavaşlayarak daha durağan bir şekilde çalışır bu durumda bağırsaklar da hareketli olmadığından dolayı hamile kadınların büyük bir çoğunluğu hamilelik dönemlerinin büyük bir kısmında kabızlık sorunu ile karşılaşabilirler.

Hamilelik Sırasında ve Sonrasında Çatlaklara Dikkat Edilmeli

Hamilelikte vücudun herhangi bir bölümlerinde kahverengi lekeler yani kararmalar ve çatlaklar olması muhtemel sorunlardır ve genellikle de her hamile kadında görülmektedir. Bu sorunun nedeni tam olarak uzmanlar tarafından açıklığa kavuşturulamasa da hamile iken vücut içinde estrojen hormonunun artışına bağlanmaktadır. Hamile kadının bu dönemde çok fazla güneş ışığı altında kalması bu sorunu daha da büyüten etken olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here