Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrıları Niçin Olur

Uzmanlar hamilelikte bel ve sırt ağrılarının bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebildiğini ve genellikle uygulanması gereken birkaç yöntem sayesinde etkilerini kısa sürede kaybedebildiğini belirtmektedirler.

Hamilelikte Bel Ve Sırt Ağrılarına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Hamilelikte bel ve sırt ağrılarının meydana gelmesine neden olan faktörler şunlardır;

  • Hormonlardaki artış sebebine bağlı olarak rahmin giderek genişlemesi ve ağırlaşması: Uzmanlar annenin hamilelik döneminde bazı nedenlere bağlı olarak hormonlarında artış yaşayabildiğini ve bu durumun beraberinde rahmin de giderecek genişlemesine ve ağırlaşmasına neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla bu durumların meydana gelmesi beraberinde annenin hamilelikte bel ve sırt ağrılarını sıkça yaşamasına neden olmaktadır.
  • Vücut duruşunun bozukluğu: Hamilelikte bel ve sırt ağlarına neden olan etkenlerden biri de anne adaylarının gün içerisinde bozuk bir vücut duruşunda bulunmasıdır. Dolaysıyla uzmanlar bu durumun beraberinde bel kısmında ve sırt omurgasında ciddi ağrıların meydana gelmesine neden olabildiğini belirtmektedirler.
  • Uzun süre ayakta kalınması: Anne adaylarının gün içerisinde uzun süreli olarak ayakta kalması veya bekletilmesi beraberinde bel ve sırt ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır.
  • Ani olarak öne doğru eğilmesi: Hamilelikte bel ve sırt ağrılarının nedenlerinden biri de anne adaylarının ani olarak öne doğru eğilmesidir. Uzmanlara göre ayrıca bebeğin sağlığı açısından da sakıncalı olan bu durum hamilelikte bel ve sırt ağrılarının nedenlerindendir.
  • Stres: Hamilelikte sağlığın olumsuz etkilenmesine neden olan stres faktörü aynı zamanda hamilelikte bel ve sırt ağrılarının oluşmasına da neden olmaktadır. Dolaysıyla kadın doğum uzmanları anne adaylarının bu olumsuz faktörden kesinlikle uzak durması gerektiğinin altını çizmektedirler.
  • Kalitesiz uyku: Hamilelikte anne adayları çeşitli nedenlere bağlı olarak yetersiz uyku çekebilmektedirler. Bu durum beraberinde bel ve sırt ağrılarının oluşmasına da zemin hazırlamaktadır.

Dolaysıyla uzmanlar hamilelikte bel ve sırt ağrılarının oluşmaması açısından bu sorunlara neden olan faktörlerden kaçınılması gerektiğinin altını çizmektedirler. Hamilelikte bel ve sırt ağrılarının uzun süreli ve sık tekrar etmesi durumunda anne adaylarının hemen ilgili doktora başvurması gerektiği de uzmanlarca belirtilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here