Hamilelikte Uykunun Önemi

Yeterli ve kaliteli uyku her insan için önemlidir. Yorgun bünyeler uykuda rahatlar, sakinler ve dinlenir ve onarılır. Bünye yeni bir güne uyku ile hazırlanır. Bu duruma birde hamileliğin eklendiğini düşünecek olursak uykuya duyulan ihtiyacın daha fazla olabileceğini düşünmemiz gayet doğaldır.

Hamilelikle beraber bünyede meydana gelen değişiklikler, annenin karnında ki yeni oluşuma hazırlanması sırasında salgılanan hormonlarla beden de yorgunluk hissi artar ve beden dinlenme ihtiyacını daha fazla hisseder. Bu durumda uyku halini getirir.

Normal bir uyku günde 7 saat olurken bünyede meydana gelen bu değişimler nedeniyle hamilelik döneminde 8 – 10 saat olmalıdır. ABD’de yapılan bir araştırmada yetersiz bir uykunun hamile kadınların bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğu depresyona giren kadınların uyku düzenlerinin bozulduğu hamilelikle ilgili sorunlarla karşılaştıkları belirlenmiş.

Vücuttaki değişimlerle birlikte uykusuzluk hamile kadınlarda doğacak bebeğin kilosunu ve gelişmesini de etkileyecektir.

Hamilelik döneminde rahat bir uyku için kıyafet önemlidir. Rahat uyku için odaklanma gerekeceğinden hamileler için özellikle üretilmiş gecelikler gerekir. Hamilelerin rahat etmesi ve uykuya dalarak rahat bir gece geçirmeleri için gereklidir. uyku aşamasında rahatlık önemli olduğundan kadınların seçeceği gecelikler uygun olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here