Hamsinin Faydaları Nelerdir

Havaların soğuması ile av mevsimi açılıp vira bismillah diyerek balıkçılar sabahın erken saatlerinde denize açıldılar. Hamsi sürüleri ağlara takılarak binlerce tonluk balık yakalanıp bugünlerde tezgahlarda yerlerini aldılar. Karadeniz bölgesini temsil eden hamsi ekmek, yemek, pilav, ızgara, sebze yemeği ve tatlısına kadar her şeyi yapılmaktadır. Sağlıklı olduğu gibi ömrü uzattığı dahi bilinmektedir. Balıkla gelen şifa uzun ömrü de beraberinde getiriyor. Hamsinin içinde B, B2 B6 ve B12 vitaminlerini barındırmasıyla vücudumuza tam destek sağlıyor.

Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engelliyor. İçersinde bulundurduğu Omega-3 yağı sayesinde sağlığınızı korumaktadır.

İyot’un bol olduğu balıklardan dolayı doğal tuz ihtiyacımızı hamsilerden karşılayabiliriz.

Kalp krizi ve felç riskini azalttığı gibi Karadeniz bölgesinde oranlar Türkiye geneline göre daha düşüktür.

Gözlerin gelişme duygusunu geliştirerek bulanık görmenizi ve katarakt oluşumunu engellemektedir.

Hamsiyi pişirirken haşlama ve yemeklere katılması daha çok faydasından faydalanabileceğinizi gösterir. Hamsinin kızartarak tüketilmesi durumunda faydaları yağına gideceğinden dolayı etkisinden yeterince faydalanamaz. Hamsi tuzlamadan ve taze şekilde tüketilerek daha çok yararlarından faydalanmanız mümkün olacaktır. Kolay sindirildiğinden dolayı yedikten sonra gaz veya şişkinlik hissi yaratmayacaktır.

hamsi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here