Sorular Cevaplar

Hassas Terazi Nedir

Hassas terazi, laboratuvar, ilaç ve kimya sanayi, değerli madenlerin ölçümlerinde kullanılan elektronik terazidir. Hassas terazi olması gramın binde biri kadar ince hesaplar. Normal teraziler kilogram ve gram hesabı yaparken hassas terazilerle miligram hesabı yapılarak ölçümleri yapılmakta. Kullanım alanları diğerlerine göre hassasiyet isteyen meslekler olmaktadır.

Kuyumcular, elmas, laboratuvar, ilaç, kimya sanayi, mücevherler, kimyasal maddeler, bilimsel çalışmalarda çok hassas hesaplamalar yapılmakta. Bir miligram dahi çok önemlidir. İlaç sanayisinde bir miligram ilacın etkisini değiştirerek yan etkilere sebep olabilir, hastanın tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Bunların yaşanmaması için hassas teraziler kullanılır. Krem, parfüm, deodorant gibi kozmetik ürünlerin yapımında kullanılır. Değerli baharatların tartılmasında hesaplamalar yapılır. Hastanelerde ameliyatlarda verilen ilaçlar miligramla verilir. İlaç sanayisinde vücudumuza en çok faydalı olacak şekilde hazırlanır.

Örnek verecek olursak kuyumcuların altınların ağırlıklarını doğru ölçmek için hassas terazi kullanıyor. Hassas teraziler elektronik olarak çalışmakta. Diğer türlü nesnelerle hesaplanması mümkün olmamaktadır.

Hassas teraziler ile kilogram gibi ağır nesneler tartılamaz. Yapı bakımından gramlarla ölçülebilen nesnelerin tartılması mümkündür.

hassas terazi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu