Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Geniş alanlarda yetişen hatmi çiçeği, ağustos ayında açarak kendisini gösterir. Nemli, humuslu, kumlu ve tuzlu topraklarda en güzel şekilde yetiştirilir. Akdeniz bölgesinin toprağının verimli olması bölgede sık olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bitki 50cm’den 150cm’e kadar çıkabilmektedir. Kökü ve yaprakları ile beraber tamamen şifa deposudur.

90lar çocukları Barış Manço’nun bir şarkısında nane, limon kabuğu ve hatmi çiçeğiyle dinleyicilere tanıtmıştır. Şifalı gribal enfeksiyonları önlediği gibi kış aylarında soğuk algınlığına, kuru öksürüğe iyi geldiğidir.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Mide rahatsızlıkları, bağırsak sorunları, mide de sıkışan gazların atılmasında etkilidir. Mide, bağırsak, ağız ve boğaz ülserlerinin oluşmasını önleyen doğal ilaçtır. İdrar söktürücü sayesinde doğal antibiyotiktir.

Bitkinin kökleri söktürücü olarak tüketilebilir vücuttaki oluşmuş iltihapları dışarı atar. Adet döneminde özellikle bayanların söktürücü için hatmi çiçeklerinin faydalarından yararlanabilirler. Rahim hastalıklarını önleyici etkisi vardır. Erkeklerde cinsel gücü arttırarak iktidarsızlığın önüne geçer.

Yüzde oluşan sivilce, akne ve yaralar hatmi çiçeğinin etkisi sayesinde kısa zaman içinde iyileşerek izlerinin kalmasını önlemektedir. Günlük doğal nemlendirici olarak kullanılabilir. Denizi sevenler için güneş yanıklarına iyi gelerek kendinizi iyi hissetmenizde etkili olacaktır. Saçlarınız canlı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Ağız sağlığında mucizevi etkileri vardır. Diş eti çekilmesi, diş iltihaplarına iyi gelir. Hatmi çiçeğiyle elde edilen gargara suyu sayesinde ağrılar azalır ağız temizliğinizi yapabilirsiniz.

Hatmi Çiçeğinin Zararları

Her bitki doğal ilaç olabilir ama aşırı kullanımından dolayı yan etkileri olabileceği gerçektir. Günde en fazla 1-2 bardak hatmi çiçeğinden çay hazırlayarak içmelisiniz. Söktürücü etkisi sayesinde hamile bayanlar özellikle ilk 8 hafta kullanılması sakıncalıdır.

Hatmi Çiçeğinin Hazırlanışı

Hatmi çiçeğinin yaprakları kurutulur ya da alacağınız kurutulmuş yapraklarla hazır çay yapabilirsiniz. Bir tutam hatmi yaprağını fincana ilave ederek kaynatılmış su ile karıştırınız. 2-3 dakika beklettikten sonra nemlenmiş olacaktır. Çay ile yüzünüzü yıkamanız yüzdeki sivilceleri önler, cildiniz nemlenir ve iyileşir.

Hatmi çiçeğini 7 yaşından küçük çocuklara içirmeyin. Hatmi çiçeğinden elde edilen çayı içtikten sonra en az yarım saat sonra sigara, çay, asitli içecekler tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here