Hava Kirliliğine Neden Olan Gazların Zararları

Hava Kirliliğine Neden Olan Gazlar Nelerdir, Hava Kirliğine Neden Olan Gaz Türleri

Hava kirliliğinin oluşması sonucunda toprak, su kirliliklerini de beraberinde getirir. Havada oluşan asit yağmurları nedeni ile kirlerin yere inmesine sebep olmaktadır. Yabancı maddelerin yeryüzüne gelerek doğanın ve denizin kirlenmesine sebep olmaktadır. Kentsel yerleşimin her geçen gün artması sonucunda etkilerini arttırarak insanlara zarar vermeye devam ediyor. Çevreye zarar veren maddelerin kullanımları azaltılarak havanın kirlenmesinin de bir nebze olsa önüne geçilmiş olunur.

Atmosferde dağınık şekilde bulunan gazlar çeşitli yollar ile yeryüzüne doğru inerler. Bunlar yağmurlar, rüzgarın etkisi, bulutların aşağıya gelmesi değişik etkilerden dolayı olabilir. Atmosferde bulunan zararlı gazlar çevresel kirliğe sebep olarak insan hayatına büyük zararlar verebilirler. Atmosferde bulunan kirlilik veren gazlar şöyle kükürt dioksit, azot oksitler, karbon monoksit, hidrokarbon ve partiküllerdir.

Azot Oksitler
Enerji santrali ve motorlu araçların egzoz gazlarından ortaya çıkar. Azot oksitler nitrojen dioksit (NO2) solunması durumunda insanlarda çeşitli hastalıklara sebep olur. Bunlar kalp, akciğer ve karaciğer rahatsızlıkları olur. Solunum yolu hastalıklarının oluşmasına da neden olmuştur.

Karbon Oksitler
Fosil yakıtların kullanımı, orman yangınlarının oluşması sonucunda atmosfere büyük oranda karbondioksitler yayılır. Oksijenle metanın bir araya gelmesi sonucunda karbon monoksitler oluşur. Kirletici etki yarattığı gibi insanlar üzerinde baş dönmesi, refleks kaybı, yavaşlama, yüksek derecede etkilendiği zamanlar ölüme dahi sebep olabiliyor.

Hidrokarbonlar
Motorlu taşıtların ve petrolün yaması sonucunda ortaya çıkan hidrokarbonların çevreye salınmasına neden olur. hidrokarbonlar havada oluşan kimyasal maddelerin tepkimeye girmesi sonucunda oluşur. Havadaki hidrokarbonların solunması durumunda gözlere, solunum yollarına zarar vermektedir. Uzun süreli maruz kalınması durumunda kanserin oluşmasına neden olur.

hava kirliliği

CEVAP VER

Yorum*
İsminiz*