Okul

Hava Su ve Toprak Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir

Hava Su ve Toprak Kirliliği Neden Olur, Hava, Su ve Toprak Kirliğinin Nedenleri

Dünyamızın devamlılığı sağlanması ve doğanın korunması için hava su ve toprağa ihtiyaç vardır. Bunların kirliliği yaşamımızı tehdit edip dünyamızın ömrünü kısıtlıyor. İnsanların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için bunları kendince koruması gerekir.

Ortak Kirlilik Nedenleri
İnsanların bilinçsiz olup çevrelerini kirletmeleri. Sorumlu kurumlar tarafından görevlerin yerine tam olarak getirilmemesi. Yasakların yetersiz kalıp insanları caydırmaması.

Hava Kirliliğinin Nedenleri
Motorlu araçlar ve fabrikalardan çıkan dumanlar sonucunda hava kirlenmektedir. Temizlenmesi için doğaya ve ormanlara ihtiyaç varken bunların ortadan kalkması sonucunda temizliği yapılamaz hale gelir.

Su Kirliliğinin Nedenleri
Hava kirliliği ile birlikte asit yağmurlarının oluşarak suya karışması başlıca sebeplerindendir. Sanayi ve kanalizasyon sularının direk suya karışması sonucunda insanların geleceğine zarar verirler.

Toprak Kirliliğinin Nedenleri
Hava kirliliğinden dolayı asit yağmurları oluşup toprağa karışırlar. Toprağa karışan kirlilik ile beraber bitkiler zarar görürler. Çevreye atılan çöpler toprağa karışarak çevresini olumsuz bir şekilde etkiler.

toprak kirliliği

6 Yorumlar

  1. Merhaba siz çok güzel yapmışsınız.Yapan herkese teşekkür ederim canım benim 😜

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu