Havucun Faydaları Nelerdir

Havuç antioksidan bakımından zengin besinlerdendir. A vitaminin bol miktarda olması vücudumuzun radikal dengesini sabit tutar. Göz hastalığı, kalp hastalığı, saç ve tırnak hastalıklarını da önlemektedir.

Besin bakımından zengin sebze olması düzenli tüketilmesinin kabızlık önleyici etkisi bulunmaktadır. Diyet yapan birisinde sindirimi hızlandırdığı gibi tokluk hissi yaratmaktadır. Sağlıklı olarak atıştırmak için tüketilebilmektedir.

Kansere karşı doğal koruma: Beta karoten ve antioksidanların bulunması kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. Vücutta prostat kanseri oluşmasını önleyicidir. Akciğer ve kolon kanseri riskini düşürücü etkisi bulunmaktadır.

Lösemi: Havuç üzerinde yapılan araştırmalara göre lösemi hastalığını geciktirici ve kansere yol açıcı hücreleri bastırdığı görülmüştür. Düzenli havuç tüketiminin lösemi hastalığına karşı mücadele ettiği bilinmektedir.

Göz sağlığı: Havucun gözlere iyi geldiğini hepimiz biliyoruz. Düzenli tüketmek göz bozulmalarını önlediği gibi durdurmaktadır. Sağlıklı ve keskin gözlere sahip olabilmek için havuç tüketilmelidir.

Göz tansiyonunu düşürdüğü gibi belli düzeyde tutarak rahatsızlığı önlemektedir.

Bağışıklık sistemi: Lenf benzeri, damarlar, beyaz kan hücreleri, solunum yolu, dalak gibi vücudun bağışıklık sistemini korumaktadır. Bağışıklık sisteminin korunması için vücut A, C, E, B vitamini ihtiyacının da karşılanması gerekir. Vücut bakır, çinko ve demir ihtiyacını en temel besin kaynağı havuçtan karşılayabilmektedir.

Havucun Diğer Faydaları

Kanı temizleyici alkali elementini barındırır.
Vücuttaki asit alkali dengesini korur.
Ağızdaki bakterileri koruyarak diş sağlığını sağlar.
Düzenli tüketilmesi mide ülserini önler.
Antioksidanlar bakımından zengin olması cilt lekelerini önler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here