Okul

Hayır Yolunda Harcama İle İlgili Kompozisyon

Rabbimiz, bize hayat verirken aslında beraberinde bir çok güzellik lütfetmiştir. Farkında olmasak dahi bizim için sağlık, ailemiz ve çevremiz oldukça önemlidir. Yaşam için illa paranın hayatımızda olması değil, yaptıklarımız bize tekrardan dönüşü olacaktır. Bazı insanları ödüllendirerek onlara büyük bağışlarda bulunmuştur.

Sahip olunan malı Allah yolunda hayırlara harcandığı takdirde bize fazlasıyla geri dönüşü olur. Zor durumda kalanlara maddi yardım, yemek giysi ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılamak dinen çok güzel davranıştır. Dünya hayatında sahip olduklarımız Allah’ın takdirinde olur. Kimisine sultanlar kadar zenginlik verirken kimisini de dünya hayatında teste tabi tutar. Peygamber Efendimiz yaşamı boyunca fakir bir yaşam sürdürmüştür. Bilirdi ki Allah sevgisi zenginlikten değil gönülden geldiğidir. Hayır yoluna harcamak manevi ve ruhsal olarak huzur getirir. İnsanın kendisini mutlu etmesi, hayat bulması ve yaşam sahibi olmasında önemlidir. Yardım ettiğinde insan kendisini bir adım daha Allah’a yaklaştığını hisseder. Güzellik ve iyilik yapmak Allah’ın sevdiği davranışlardan olduğunu bilir o yönlü hareket eder.

Herkes sahip olduğu kadar yardımda ve destekte bulunabilir. Ekonomik olarak ihtiyaçların karşılanmasında ufak meblağlar olmasına rağmen yardım edebilir. Önemli olan gönül zenginliği olup iki ekmeğinden birisini Allah rızası için biri ile paylaşılmasıdır. Alemlerin rabbi bize her şeyi sunduğu gibi ona şükretmeli ve secde etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu