Hayvanlar Nasıl Sahiplenilir

Kediler ve köpekler insanlar tarafından bundan tam 12 bin yıl önce evcilleştirilmiştir. İnsanoğlu kedi ve köpekleri evcilleştirip kendi kontrolü altına aldıktan sonra bu hayvanlara gereken özeni ve saygıyı göstermemiştir. Her canlının yaşama hakkını saygı duyulmalıdır. Ne yazık ki içinde yaşadığımız toplum, kedi ve köpeklerin yaşam hakkına saygı duymak yerine yaşamlarını daha da zorlaştırıyor.

Bir hevesle alınıp eve alıştırılıyor, hevesi geçtikten sonra sokağın zor koşullarına terk edilen hayvan sokaklarda açlıkla, susuzlukla yaşam savaşı verirken bir de insanlar tarafından tecavüze kadar giden çeşitli işkencelere maruz kalıyorlar.

Satın Almayın Sahiplenin

Unutmayınız ki hayvanlar birer ticaret ürünü değildir. Bir hayvana bakabilme imkanınız varsa hayvan ticareti yapan pet shoplar yerine barınaklardan hayvan sahiplenebilirsiniz. Böylelikle onlara hayatta kalmak için ikinci bir şans tanımış olursunuz.

Pet shoplardan cins diye paralar saçarak aldığınız hayvan, hayvan ticareti sektörünü besler. Bu yüzden satın almak yerine sahiplenerek bu sektöre dur diyebilirsiniz. Ticaret için üretilen hayvanların hiçbir hakkı korunmakta ve bu hayvanlar cansız bir nesne gibi kullanılmaktadır. Ayrıca bir gün yolunuz düşerse barınaklarda da onlarca cins hayvanın ölüme terk edildiğini görebilirsiniz.

Barınaklardan Hayvan Nasıl Sahiplenilir?

Barınaklardan hayvan sahiplenmek sanılanın aksine basit bir işlemdir. Hayvan sahiplenmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

– Her barınak farklı sahiplendirme prosedürüne sahip olabilir bu yüzden seçtiğiniz barınağı arayıp bilgi almanız daha verimli olur.
– Ev için, isminize kayıtlı ikametgah belgesi ve üzerinize kayıtlı elektrik, su, telefon gibi faturalar
– Barınak tarafından hayvanların kontrol edilebilmesi için onlarla beraber yaşayacağınız mekanı gösteren fotoğraf ve hakkınızda doğru bilgi verebilecek en az 2 referans
– Eğer hayvanı iş yeri için alacaksanız vergi levhası
– Hayvanı yeni yaşam alanına güvenli bir şekilde götürebilmek için yanınızda tasma, zincir ve su kabı getirmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here