Hayvanların Beslenmesi Nasıl Olmalı

Hayvanların beslenmesi de bakımı kadar önem teşkil etmektedir. Hayvan ne kadar düzenli ve sağlıklı olarak beslenir ise hayvanlardan alınacak verim de bir o kadar artmaktadır. Eğer evinizde beslediğiniz bir hayvan bulunmakta ise kedi, köpek, kuş, kaplumbağa gibi bu tarz hayvanların beslenmesi hem daha kolay hem de daha az uğraştırıcıdır. Hazır yemleri bulunmaktadır hatta evinizde artan yemeklerden dahi yiyebilirler. Ancak besi hayvanları konusunda beslenme çok daha farklıdır.

Beslenme Düzeyini Etkileyen Faktörler Nelerdir

Hayvanların cinsiyetleri, cinsleri, yaşları, ırkı ve hatta ağırlığı beslenmesini etkileyen temel faktörlerdendir. Hayvanlarda dişiler erkeklere göre daha az gıda ile beslenmektedir diye bilinse de eğer dişi hamile ise ya da yavrusuna süt verir halde ise erkekten daha fazla gıdaya ihtiyaç duyabilmektedir. Bu nedenle beslenme olayını kesin katı kurallar çerçevesinde belirlemek çok doğru bir davranış olmamaktadır. Hayvanın sağlık durumuna ve doğurganlık durumuna göre zaman zaman gıdaya olan ihtiyacını değiştirebilmektedir. Aslında tüm bu bilgiler hayvan besiciliği yapan bireylerde genel kültür olarak bulunmaktadır. Ancak bu işe yeni başlayacak ya da yeni başlamış olan kişilerin bilgi edinebilmesi amacı ile bu tarz bilgiler yaygınlaştırılmalıdır.

Hayvan Her Dönem Aynı Şekilde mi Beslenir

Hayır, hayvan her dönemde aynı şekilde beslenmez. Kimi zaman hasta olduğu dönemlerde gıda alma seviyesinde değişiklikler meydana gelebilir. Böyle durumlarda yapılabilecek en doğru davranış bir veteriner hekime danışmak olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here