Hazımsızlık Nedir

Hemen hemen herkesin başına gelen bir rahatsızlık olan hazımsızlık, karının üst bölgesinde oluşan ağrı ile hissedilir. Erken doyma ve şişkinlik ile kendini gösteren bu rahatsızlık bulantı hissi gibi belirtilerle anlaşılabiliyor. Uzmanlar hazımsızlığa tek bir hastalık olarak cevaplar vermiyor. Bazı durumlarda hazımsızlık yapan organik bir hastalıkta olabiliyor. Bu alanda hazımsızlığa neden olan rahatsızlıklar arasında:

Yemek borusunda reflü, safra kesesi rahatsızlıkları
Pankreas, mide ülseri sorunları
Aspirin ve romatizma ilaçlarının kullanımları da bu hastalığa neden olabilir.

Hazımsızlık Nedenleri; Kilo ve Hareketsizlik

Bu şikayetleri bulunanların üçte ikisi fonksiyonel hazımsızlık olarak sınıflandırılabilir. Bu alanda bireylerin az yemekle hemen şişme sorunları olabilir. Bazı durumlarda ise aç kaldıklarında mideleri ağrıyabilir.  Bu durumlarda mide hareketlerinde sorun olmakta ve kişilerin duyarlı olması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hareketsiz yaşam, hızlı kilo alımı bunların sonuçları olmakta ve mide bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu hazımsızlık ortaya çıkabilir.

Fonksiyonel Hazımsızlık Nedenleri ve Sonuçları

Yaşam kalitesini tamamen bozan fonksiyonel hazımsızlık, iş gücü kaybına bile neden olabilir. Bu şekilde şikayetleri olan bireyleri bu şikayetleri uzun dönem devam etmektedir. Bu tip bireylerin mide asidini baskılayıcı ya da uyarıcı ilaçlar kullanması sorunlarına çözüm olabilir. Hastalığın mikroptan kaynaklandığı kanıtlanmış bir durum değildir. Bu tür sorunları olan kişilerde on kişiden birinde bu tür ilaçlarla rahatlama olabiliyor. Stres faktörü ise kişinin bu rahatsızlığı aşırı ciddiye alması ile alakalı olabilir.

Hazımsızlık çekenlerin yeme alışkanlıklarını gözden geçirmeleri gerekli olacaktır. Yağlı ve ağır yiyeceklerden sakınmak, fazla yememeye özen göstermek, akşam geç saatlerde yemek yememek, egzersiz öncesi yememek, hızlı yemekten kaçınmak, sigara içmemek ve haftanın 4 ya da 5 günü en az yarım saat egzersiz yapılması önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here