Okul

Hicri Takvim Nasıl Hesaplanır

Günümüzde tüm dünya ülkeleri Miladi takvimi kullanmaktadır. Ancak dini günler ve özel zamanların hesaplanması için Hicri takvime ihtiyaç duyarız. İslam dini Hicri takvime göre ayarlanmıştır. Gün ve zaman hesaplamaları değişkenlik gösterdiği için Miladi takvimden hesaplama yaparak Hicri takvime çevirmeliyiz. Hesaplama işlemleri çok kolay olmaktadır.

Hicri takvim bilindiği üzere dini takvimdir. Hicri takvimin başlangıç noktası 622 yılıdır. 2018 yılında olduğumuzu düşünürsek bunu ele almalıyız. Hicri takvimde hangi tarihte bulunduğumuzu öğrenmek için 2018’den 622 yılını çıkarmalıyız. Elde ettiğimiz sonuç ise Hicri takvime göre hangi yılda olduğumuzu gösterecektir.

2018-622=1396

Hicri takvime göre 1396 yılında olduğumuz hesaplanarak sonuçlandırılmıştır. Miladi takvimi hicri takvime çevirmek oldukça kolaydır.

Hicri takvimi miladi yıla çevirecekseniz eğer 622 yıl ekleyerek sonuca ulaşılabilir. Hicri takvime göre 1301 yılındaysak eğer Miladi yıla çevirirken 1301+622=1923 yılında olduğumuzu gösterir.

Hicri ve Miladi takvim yıl hesaplamaları oldukça basittir. İkisinin başlangıç noktasını bildikten sonra daha kolay olur. Miladi takvimin başlangıç noktası 0 yılı kabul edilir. Hicri takvimin başlangıç noktası 622 yılıdır.

hicri takvim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu