Hindistan Cevizi Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı yüzde 90 oranında doymuş yağ içermektedir. Bu oran göz korkutabilir ancak; metabolizmayı harekete geçiren bir yağ olan hindistan cevizi yağındaki doymuş yağlar, hızlıca emilip enerjiye dönüşmektedir. Yani zararlı olarak bilinen doymuş yağlardan farklı özellikler taşımaktadır.

Hindistan cevizi yağının birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların başında; saç ve cilt bakımı gelmektedir. Hindistan cevizi yağı kolesterolü dengelemesiyle de bilinmektedir. Hindistan yağının sayısız faydası bulunmaktadır. Ancak bu faydalar tam olarak bilinmemekle birlikte, hindistan cevizi yağı diğer faydalı bitki yağlarının gölgesinde kalmıştır. Ancak cilt bakımına özen gösteren çoğu kadın bu yağın mucizelerinden haberdardır.

Kişisel Bakımda Hindistan Cevizi Yağının Yeri

Kadınların özel bir ilgi gösterdiği bu yağın kişisel bakım noktasında faydaları daha fazla ön plandadır.

– Makyaj Temizleme: Hindistan cevizi yağı suya dayanıklı makyajı temizleme noktasında dahi kullanılmaktadır. Pamuğa damlatılmış yağ ile makyaj temizlendikten sonra yüzü ılık suyla yıkamak yeterli olmaktadır.
– Diş Temizliği: Hindistan cevizi ile doğal diş macunu yapılabilir. Bunun için, soda ile yağı karıştırmak yeterli olmaktadır. Bu karışımla diş fırçalamak dişi beyazlatacaktır.
– Cilt Bakımı: El ve yüz için maske olarak kullanılabilir. Az miktarda yağ ile masaj yapılarak kullanılmaktadır. Ciltteki güzelleşme kısa süre içinde fark edilecektir.
– Mükemmel bukleler: Saçların beslenmesi, bunun yanında ışıldaması isteniyorsa, avuç içine alınan 2 damlalık yağ ile saçlara şekil verilir. Buklelerin kalıcı olmasını da sağlamaktadır.
– Kötü Kokuları Yok Eder: Kötü kokulardan rahatsız olanlar için hindistan cevizi yağı tam bir çözüm kaynağıdır. Koltukaltı ve ayak kokularına çözüm olarak kullanılmaktadır. Kötü kokan bölgeler yağ ile silinerek kokular giderilmektedir.

Bunlara ek olarak hindistan cevizi yağı vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here