Hiperaktivite Nedir

Hiperaktivite; çocukluğun ilk dönemlerinden itibaren başlayan ve ilerleyen yıllarda da devam eden, dikkati sürdürmede engel olan, aktiviteleri düzenleme, dürtüleri kontrol etmede gelişmeye engel olan kronik bir bozukluktur. Hiperaktivite olan çocukta dikkat dağınıklığı, yerinde durma ve kendini kontrol etme konusunda zorluk çekme, aşırı huysuzluk belirtileri gözlemlenir. Hiperaktif çocuk, sosyal hayata, kişiler arası etkileşime uyum sağlamada zorluk çeker. Bundan dolayı toplumsal hayat içinde kendi benliklerini bulmalarında sıkıntılar yaşayabilirler. Toplum olarak hiperaktivitenin ne olduğunu öğrenmek, hiperaktif kişilere yardım etmek konusunda önemli bir adımdır. Makalenin yazılma amacı da genel kültür açısından hiperaktiviteyi öğrenip toplumsal hayatta karşılaşılabilecek sorunlara ışık tutmaktır.

Hiperaktivitenin Belirtileri

Hiperaktivite kişinin odaklanmasında zorluk çekme, bir etkinliği yarım bırakma, aşırı sinirlilik ve hareketlilik, düşünmeden davranış gösterme olarak gözükür. Fakat hiperaktivite daha çocuğun anne karnında ki davranışlarından anlaşılabilir. Bebeğin sürekli anne karnında yer değiştirmesi, çok sık tekmeler atması ve ultrason ile kontrol edilirken yerinde duramaması hiperaktivitenin belirtileridir. İlerleyen yaşlarda hiperaktivite okul çağında kendini daha belirgin gösterir. Okulda yerinde duramama, sakin oyun oynayamama, sorulan sorunun bitmesini beklemeden cevap verme, sürekli bir şeylerle uğraşma, sıra bekleyememe, olaylara müdahale etme olarak görünür. Hiperaktivite olan çocuklar okul, ev ve arkadaşlarıyla sürekli sorunlar yaşarlar. Okulda, öğretmenlerini ders anlatırken dinleyemezler ve sürekli konuşma isteği içinde bulunurlar. Arkadaşlarıyla oyun oynarken kurallara uyamazlar, kendi sıralarını bekleyemezler. Ödevlerini yapmayı unutabilirler. Bu durum çocukların sosyal hayatta, okul başarılarında olumsuz etkilere sebep olur. Ayrıca hiperaktivite olan çocukta başka bir bozukluğun olup olmaması da kontrol edilmelidir.

Hiperaktivite okul döneminde erkek çocuklarda daha çok görülür. Genç erişkinliğe doğru geçerken hiperaktivite de azalma gerçekleşir. Fakat hiperaktivitesi geçmeyen bireyler iş hayatlarında ve ikili ilişkilerinde zorluklar yaşamaya devam ederler. Antisosyal, kavgacı, konuşma ve davranışlarını kontrol edemeyen, arkadaşlık ilişkilerini geliştiremeyen bireyler olurlar.

Hiperaktivitenin Tedavisi

Okul çağına gelmeden önce, anne ve baba çocuğu ile vakit geçirdikçe ve çocuğunu inceledikçe hiperaktivite bulgularını gözlemleyebilir. Okul çağında ki çocukta ise hiperaktivite belirtileri okul öğretmeni tarafından saptanabilir. Bu durum sonucunda öğretmen, anne ve baba ile görüşmeli, okulun rehberlik birimine yönlendirilmeli ve bazı testler uygulanmalıdır. Aile, öğretmen ve rehberlik birimi iş birliği içinde çalışmalarını sürdürmelidir. Ayrıca aile hiperaktivitenin tedavisi için bir psikiyatrdan yardım almalıdır. Klinik olarak alınan bu yardım aile ve okul ile her zaman bağlantılı olarak yürütülmeli ve çocuğun hareketleri, ders başarıları, zekasal yetenekleri takip edilmelidir.

İlerleyen yaşlarda genç hiperaktif konuşma terapisi alabilir, sosyal ortamlarda yaşadığı sorunlar için grup veya bireysel terapi ortamlarına katılabilir. Bunun için hiperaktivite tanısı çocuğun erken yaşlarında saptanmalı ve gerekli eğitim terapileri önceden verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here