Hipnoz Nedir

Hipnoz, kişinin kendi isteği doğrultusunda dikkat, algı özelliklerinde değişiklik yapılarak nörolojik ve nöro fizyolojik olarak değişiklikler doğrultusunda yapılır. Kişinin zihnine kaydettiklerini geriye çağırmasında bu bellek kullanılarak çalışma durumudur. Yaşantısında ve geçmişindeki korkularla yüzleşmektedir. Tıbben olarak bir çok uygulama alanında hipnoz kullanılmaktadır. Çocukluk, gençlik ve yaşlılık dönemlerine ait olan rahatsızlıklara yönelik çalışmalar yapılır. Genelde psikolojik olarak tedavilerde kullanılabilmektedir. Kişilerin gerginliği azaltılması gibi stresle karşılaşılma durumunda kullanılır. Kişinin yemek, sigara gibi alışkanlıklardan kurtulmasında kullanılabilmektedir.

Eğitim alanında hipnoz oldukça önemlidir. Zihninde kaydedilen bir bilgiye ulaşılmasını hipnoz sağlamaktadır.

Hipnoz kitap okuyarak ve çalışmaların takip edilerek öğrenilmesi mümkün değildir. Genel anlamda temele sahip olabilir. İki adım üzerinden hipnoz öğrenilmektedir. Dernekler bünyesinde yurtdışında getirilen eğitimler sayesinde hipnoz uygulanabilmektedir. Hangi hastalıklarda nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacaksa bunlar uygulanabilir olmaktadır.

Tedavi etme yetkisinde olan kişilerin tıp eğitimi alan ve uygulamayı bilen kişiler yapabilir. Tedavi yapan kişi tedavi ettiği gibi zarar verebilir. Hastası ile birebir ilgilenmeli ve gerektiği her an tıbbi olarak desteğin verilmesi gerekmektedir.

Hipnoz Etkileri

Hipnoz farkındalık tedavisidir. Hasta tedavi isterse eğer uygulanabilir. Hipnozdan çıktığı zaman yaşadığı her şeyin farkında olmaktadır. Arzu etmediği şeyler ortaya çıkmaz. Kişiden istemeyerek bilgi alınması mümkün değildir. Tekin kalıplarını konuşarak sınırlarını çizdiklerini dışarısına çıkmazsınız. İlk önce çalışma programını benimser ve yapacaklarınızı söylersiniz. Kişi kendisini bilerek hareket eder.

Kriterler

Hipnozu yapacak hekim
Hipnoz olacak hasta
Hipnozdaki telkindir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here