Hisseli Arsa Ne Demek

İnsanların sahip oldukları parsel ve arsaların farklı adlandırılması ve işlemlerin bu adlandırmalara göre işlem değişimleri meydana gelmektedir. Bunlardan bir tanesi de hisseli arsalar olmaktadır. Tanımlama olarak hisseli arsa, tanımlanan arsanın sahipliği tek bir kişiye ait olmayıp iki ya da daha fazla kişinin bu arsada söz sahibi olduğu arsa tipine denmektedir.

Hisseli Arsa Ortaklık Hakkında

Hissedar olanların ise iştirak halinde ya da müşterek halinde olarak farklı sahiplikleri bulunabilmektedir. El birliği adıyla da bilinen iştirak halindeki mülkiyette her hissedarın arsadaki oranı eşit olup her hissedarla aynı söz sahipliği bulunmaktadır. Müşterek halindeki mülkiyette ise her kişinin farklı payı olabilmektedir ve bu pay oranında söz sahibi olabilecektir.

Hisseli Arsa Alınırken Yaşanabilecek Sıkıntılar

Bir kişi hisseli bir arsa almak istediğinde genel kültürümüzde kolayca yapılamamaktadır. Bunun sebebi ise hisse sahibinden biri payını satmak istese de diğer hisse sahipleri istemeyebilir. Bu durumda arsanın satılmaması durumu ön planda olur. Bir başka durum ise ortaklardan birisi payını satmak istediğinde öncelikli olarak diğer ortaklara alıp almamak istediğini sormak durumundadır. Ortaklar almak istemeyip ya da durumları yok ise daha sonrasında onayda alınarak arsa payını satışa çıkarabilecektir.

Paylı mülkiyete sahip bir arsa da ortak payını ortaklara söylemeden satmış ise arsa ortağı satan kişiye dava açma hakkı bulunur. Bu sayede satılan kısmı alabilecek durum da ise alada bilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here