Hizmet Sektörü Hangi Mesleklere Verilen İsimdir

 Hizmet sektörü, üretim sektörünün dışında kalan, insanlara bir mamül satarak değil bir hizmet karşılığında ücret kazanan işlerin genel ismidir. Çok geniş iş yelpazesine sahip olan hizmet sektöründeki bazı alanlar: Sağlık, Turizm, Eğitim, İtfaiye, Neredeyse bütün kamu kuruluşlarıdır.

Sağlık Sektörü Faaliyetleri 

Hizmet sektörünün sağlık kolunu incelediğimiz zaman içerisinde doktorlar, hemşireler, hasta bakıcıları, anestezistler gibi bütün sağlık çalışanlarını içine alan bir faaliyet alanı görmekteyiz. Sağlık sektörü bir ülkenin temel hizmetlerinden biridir. Bu alanda yapılacak her iyileştirme ülkenin hizmet sektörüne vermiş olduğu önemi arttıracaktır.

Turizm Sektörü Faaliyetleri

Turizm sektörü çok geniş bir iş ağına sahiptir. Otel çalışanlarından plaj görevlilerine kadar bir sürü iş alanı vardır. Başlıca meslekler ise Kat Hizmetleri, Oda görevlileri, Restoran müdürü, Otel müdürü, İşletme müdürü, Aşçılar ve aşçı başları, Barmen, Garson, Barista, Komi gelmektedir. Turizm sektörü her geçen gün ülkeler için daha önemli gelir ve prestij kaynağı olduğu için bu alana da tıpkı Sağlık gibi yatırımlar yapılmaktadır. Ülkemizde şuanda 13 üniversitede Turizm İşletmeciliği bölümü vardır.

Eğitim Sektörü Faaliyetleri

Eğitim sektörü geçmişten günümüze ve geleceğe uzanacak çok geniş yelpazeli bir sektördür. Ana okulu öğretmeni, Sınıf Öğretmeni, Branş Öğretmenleri, Özel öğretmenler (Spor veya kişisel gelişim) başlıca mesleklerdir. Eğitim sektörü en önemli hizmet sektörlerinden biridir çünkü Sağlık sektörü veya Turizm sektörü ya da üretim sektöründe çalışabilmek ve verimli olabilmek için bir eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. Alanında uzmanlaşan kişiler bu eğitimleri verebilmektedir.

Diğer Hizmet Sektörlerinin Faaliyetleri

Hizmet sektörlerini genel olarak ifade ettik. Hammadde, mamül ya da yarı mamülü işleyerek üretim sağlayan değil, ihtiyaçlar doğrultusunda insan gücü veya yardımını esas alan faaliyetlerle ilişkilendirilebilen tüm meslek gruplarını bu sektörün içerisinde sayabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here