Horlamanın Nedenleri ve Tedavi Yolları

Kadın erkek fark etmeksizin herkeste görülen sağlık sorunlarındandır. Horlama genelde rahatsız verici sesler çıkarmanıza sebep olarak çevrenizdekileri rahatsız eder. Üst hava yolları sorunlarından dolayı nefes almakta zorluk çekilmesi durumunda yaşanır. Erkeklerde 20 yaş üstü her 10 erkekten 5’inde görülür. Kadınlarda da yaş sınırı düşmeye başlayarak 40 yaş sonrası menopoz döneminden sonra görülmektedir. Horlamaya sebep olan nedenlerin belirlenerek tedavi edilmesi azaltabilmektedir.

Aşırı kilo sorunları
Burun eğriliği
Dilin normalden büyük olması
Sinüzit rahatsızlığı
Geniz eti sorunu
Alt çenenin küçük olması

Horlama bir sağlık sorunu değil ama rahatsız edici durumlardandır. Yanlış yatış pozisyonu dahi sizin horlamanıza sebep olabilir. Yorgun olan kişilerde daha çok görülen rahatsızlıklardandır. Horlama sırasında nefes alışverişinde yaşana soruna bağlı olarak hem burun hem ağızdan alınan nefese bağlı olarak gerçekleşir. Nefes alınmaması kişilerde ölüme dahi sebep olabilir.

Horlamanın tedavisi?
Çağımızın üst solunum yolu hastalıklarından olan horlamanın da tedavisi var. Geniz etine bağlı olarak kişilerin horlaması cerrahi müdahale sonucunda kurtulabilir. Uyurken burun tıkanıklığına bağlı olarak horlamada burun açıcı bantlar kullanılarak tedavi edilebilir. Uyku pozisyonu ve yastık seçimi önemli olduğundan dolayı dikkat edilmelidir. İlaç tedavisi ve cerrahi olarak son zamnalarda tedavi yöntemi kullanılmaktadır.

Uvulopalatofarengoplasti: Bademcik ve sarkık damaklara uygulanarak horlamadan kurtulabilirsiniz.

Lazer cerrahisi: Küçük dile uygulanan lazer sayesinde kişilerde horlama sorunları ortadan kalkmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here