Sözlük

Hortum Nedir

Hortum bulutların arasında silindir şeklinde olup dönerek yeryüzüne ulaşması durumunda meydana gelir. Yıkıcı güce sahip olması ile ciddi hasarlara sebep olur. Rüzgarın gücü ile birlikte dereceleri değişebilir. Günümüzde hortumların etkisi daha çok tropikal bölgelerde görülmektedir. Atmosferin zarar görmesi sonucunda küresel ısınma nedeni ile doğa felaketleri daha çok görülüyor.

Denizlerde oluşan yerden su emen hortumlara su horumu denir. Su ile birlikte daha yıkıcı etkiye sahiptir. Hortumların oluşumu ile ilgili bilimsel açıklamalar halen belirtilmemiştir. Soğuk ve sıcak hava akımının birbirleri ile buluşup yarattığı elektro manyetik ortamdan dolayı çıktığı düşünülüyor. Belirli koşul ve şartlar meydana geldiği zaman atmosfer, hava durumu, sıcaklık, soğukluk, havanın sertliği gibi etkenler ortaya sürülebilir. Hortumların oluşma olasılığı oldukça az olduğundan dolayı nadiren görülebilirler.

Küçük kasabaları haritadan silebilecek kadar etkili olabilirler. Hızları saatlik hesaplamalara göre hesaplanıp saatte 500km’yi bulan hortumlar dahi görülmüştür. Atmosfere doğru uzanan hortum 2km boyunda olabiliyor. Trenleri, uçakları ve otomobilleri uçurabilecek kadar etkili olabiliyorlar. Sıcak hava devamlı yukarı çıktığından dolayı hortumlar yeryüzündeki havayı da emerek atmosfere kadar yükseltiyor.

hortum nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu