Hünnap Meyvesi Nedir Faydaları Nelerdir?

Uzak doğuda uzun yıllar boyunca bitkisel tedavi de kullanılan insan sağlığına faydalı olan hünnap meyvesi görünüş bakımından da insanların aklını çelmektedir. Tat tomurcukları şeklinde hoşnut eden tadı vardır. Doğadaki besin öğeler halinde paket haline getirilerek saklanıyor. Hünnap meyvesi tıp alanında kullanılan meyvelerdendir. Koyu turuncu renge sahip olan erik ve kiraz boyutunda olan ince kabuklu yenilebilir beyaz eti olan meyve türüdür. Ham halde ve yeşil olduğu zamanlar toplanarak tüketilmektedir. Meyve olgunlaşması ile kızıl kahverengine sahip olur. Tamamen olgunlaşmış meyvede buruşukluk görülür tadı yerindedir. Çin hurması olarakta bilinen meyve geniş alanda yararlanılmaktadır.

C vitamini vücudumuzda üretilmediğinden dolayı dışarıdan karşılanması gerekir, Hünnap meyvesi C vitamini bakımından çok zengindir. Vücudun gerekli ihtiyacını karşılayarak vücut direncinin artmasında etkilidir.

Vücuttaki kan basıncı dengeler ve düzenler. Meyveler potasyum bakımından yüksek kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Meyvede düşük oranda sodyum içeriği tuzlu diyet yapan insanlar için faydalıdır.

Kalsiyum bakımından kemik gücünü arttırmaya yardımcı olur ve magnezyum kaslara yardımcı olur.

Meme kanseri tedavisinde kullanılarak hastalığın önlenmesinde ve iyileşmesinde etkilidir.

Geleneksel Çin tıbbında kullanılan hünnap meyvesiyle çeşitli karışımlar elde edilmektedir.

Bazı klinik çalışmalarda hünnap meyvesi kullanılır, kronik kabızlık yaşayan varsa meyve tüketimi ile iyileşme sağlayabilir.

Stres, bunalım benzeri hisleri bastırılmasında etkilidir.

İçindeki antioksidanlarla beraber karaciğeri korur koruma sağlar. İçindeki değerlerin temizlenerek düzelmesinde etkilidir. Kanın temizlenmesinde etkilidir, meyve tüketimiyle etkilidir.

Karaciğeri güçlendirir siroz ve hepatit gibi durumlarını engellemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here