Genel Kültür

I ve İ Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

Biyolojik çeşitlilik canlıların yaşadıkları alanlara göre değişiklik göstermektedir. Ekosistem içerisinde yaşayan canlılar çiftleşerek nesillerini devam ettirirler. Dünya üzerinde milyonlarca canlı türü vardır. İnsanlar farkında olmasa dahi hayvanlar ekosistemin bir parçası olarak doğada çeşitli görevler üstlenir. I ve İ harfi ile başlayan hayvanlar aşağıda verilmiştir.

Istakoz: Okyanuslarda yaşayan kabuklu canlılardır. Boyları yaklaşık 40 cm kadar ulaşır. Ağırlıkları ortalama dört kilogramdır. Türlerine göre renklerinde de değişiklik görülür. Mavi, yeşil ve kızılımsı renklerde görülebilirler. Ülkemizde Ege denizinde sık görülen deniz canlısıdır. Denizdeki en büyük düşmanları ahtapot’tur.
istakoz

İbiş kuşu: Diğer adı aynak’tır. Uzun bacaklara sahip kuştur. Gagaları ile avlanırlar. Beyaz renkleri ve pembe bacakları vardır. Birçok renkte doğada yaşayabilirler. Gagası hafiften aşağıya doğru eri kuştur.
ibis kusu

İguana: Kertenkele ailesine üyedir. Tropikal iklimin hakim olduğu yerlerde yaşarlar. Renk değiştirme özellikleri ile bilinirler. Renk değiştirme özelliklerini kendilerini savunma amaçlı kullanırlar. Saldırgan kara hayvanıdır. Sebze ve meyve çeşitleri ile beslenirler.
iguana

İmpala: Antilop türüdür. Çift tırnaklı boynuzları olan canlıdır. Zarif yapıları ile ceylanları andırır. Çift toynaklı ve geviş getiren hayvandır. Bulunmuş fosiller ile Asya ve Avrupa’nın birçok yerlerinde yaşamışlardır. Yaklaşık 15 – 20 yıl yaşarlar. Boylarının uzunlukları 1.3 ila 1,5 metredir.
impala

İstiridye: Ilıman sıcak denizlerde toplu halde yaşayan çift kabuklu deniz canlısıdır. İstiridyelerin kabukları vücutlarının salgısı olarak karşımıza çıkar. Kabuğun üst yüzeyi sert ve pürüzlüdür. Suyun içine uygun ortam yakaladıkları zaman üreme mevsimine girerler. Gri toz halinde üreme gerçekleştirirler.
istiridye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu