İade Edilmeyen Ürünler Nelerdir

Satın alınan ürünler çoğu zaman denenerek alındığından sıkıntı çıkmamaktadır. Ancak bazen de fark edilmeden sökük, bozuk bir kısmı ilk anda fark edilmez ya da gelişen alış veriş sistemi ile İnternet üzerinden alış veriş genel kültürümüzde artmıştır. Ancak alınan ürün bazen beden olarak uymayabilir, bazen beklenmediği şekilde gelebilir ya da kırılabilir bir ürün olduğunda zarar uğramış şekilde gelebilmektedir. Bu sebeple insanlara Tüketici Koruma Kanununda belirtilenlere göre sıkıntı yaşandığında iade etme işlemi ya da değişim işleminde buluna bilinmektedir.

İade edilebilme süresi nedir

Belirtilen kanunda teslimatı alınan ürünün iade süresi 14 gündür. Alındığı gün tekrar üreticiye gönderilme imkanı kargo ücreti de ödenmeden sağlanmaktadır. Ancak iade edilecek ürün satıcıya bilgisi verilerek en az 10 gün içinde ulaştırılması gerekmektedir. Bu sayede satıcı müşterinin kargo ücreti ve ürün ücretini göndermek ile yükümlüdür.

İade edilen ürün mağazaya gidilecek ise 14 gün olurken İnternet üzerinden alınan ürün iade süresi bazı sitelerde kendileri uygun tanımlanırken belirtilen kanunda 3 ay olarak belirtilmiştir.

Hangi ürünler iade kapsamına girmez

Ambalajı olan ürünlerin hepsinde genel olarak iade kabul edilmemektedir. Bilgisayar yazılımı satın alındığında kopya olabilmesi nedeni ile de iade kabul edilemez. Kullanıldığının belirlenemeyeceği dergi, gazete kitap gibi ürünler tekrar değişimi sağlanamamaktadır. Sağlık ve hijyen açısından da iç giyim ürünlerinin iadesi olmamaktadır. Kozmetik anlamında vücutta kullanılacak ürünlerinde bu şekilde cayma durumu olmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here