Okul

İç Ticaret ve Dış Ticaret Nedir

İç ve Dış Ticaret Hakkında Bilgi, İç ve Dış Ticaret Kısaca bilgi sahibi olarak ekonominin gelişimini en çok etkileyen faktörlerden olmaktadır. Ülkelerin kalkınması ve dünya ülkesi olması ticaret kaynaklıdır.

Ticaret’in anlamı insanların birbirleri ile birlikte para veya mal karşılığında sahip oldukları mal takasının yapılması ile gerçekleşir. Kendi arasında ikiye ayrılmaktadır bunlar iç ve dış ticaret olmaktadır.

İç Ticaret: Ülkenin kendi içersinde vatandaşlarının birbirleri ile yapması sonucunda oluşur. Yerli kaynaklar sayesinde ticaret gerçekleşir. Yerli pazar ürünlerinde ülke sınırlarının içersinde gerçekleşen ticarete denir.

Dış Ticaret: Ülke sınırları dışında olan başka bir devletle yapılan ticaret olmaktadır. Yerli malın dış ülkelere ticareti yapılarak karşılığında mal veya para alınır. Ülkelerin birbirleri ile ticaret yapması dünya üzerindeki dengeyi sağlamaktadır. Karadeniz bölgesinde dünyanın en çok fındığı üretilir ve her yere dağıtılmaktadır. Bu sayede başka ülkelerde fındığa ulaşmış olur başka ülkeden alınan ürünlerde ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Üçüncü dünya ülkelerinde ürünler daha ucuz olup hammadde olarak satılır. İşlenmiş olarak geri dönmesi daha maliyetli olup insanlara ekonomik olarak zarar vermektedir.

ticaret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu