İkilem Nedir Kısaca

Diğer adı dilemma olan ikilem, iki alternatif durumdan hangisinin seçileceği konusunda kararsız kalma durumudur. Kişilerin istenilen ve iyi olan farklı iki durumdan daha farklı olarak, kötü ve istenilmeyen iki durumdan birini seçmek için yaşanan kararsızlıktır. İlk durumdaki gibi olumlu şeyler arasında seçim yapılamadığında kararsızlık olurken, olumsuz durumlar arasında seçim yapamama durumunda ikilem yani dilemma ortaya çıkar.

İkilem örneği:

Ayşe hanımın çok önemli bir iş toplantısı var ve bu toplantıya katıldığında yeni ve çok karlı bir işi almış olacak. Ancak o gün kızının da doğum günü var. Toplantıya gidemezse büyük bir işi kaçıracak ancak kızının doğum günü partisine gidemezse de kızı çok üzülecek. Bu iki olumsuz durumdan birini seçememe durumuna ikilem denir.

İkilem mantık ve felsefe bilimleri tarafından da kullanılır ve değişik çıkarımlar yapılmasına neden olur. Örneğin A ve B önermelerinden bir tanesi doğrudur. Bu durumda A doğru ise B yanlıştır çıkarımı yapılır. Ancak bazı durumlarda A ve B önermelerinin ikisi de yanlış konumlandırılır ve biri seçilmek zorunda bırakılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here