Okul

İleride Seçmeyi Düşündüğünüz Mesleğe Sahip Olmak İçin Hangi Okulları Bitirmeniz Gerekiyor

Eğitim öğretim hayatının yanı sıra ileri de seçeceğiniz meslek için hangi okulları okumanız gerektiğinin bilincinde olmak gerekmektedir.

Genel Liseler: Öğrencilerin genel olarak eğitimini tamamlayarak yüksek öğretime geçiş için gidilir.

Anadolu Liseleri: Öğrencinin yetenek ve başarılarına göre yüksek eğitime hazırlamaktadır. Yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik anlamda gelişmelerinin hedeflenmesinde etkilidir. İlköğretim dört yıl merkezi sınav sisteminde hizmet verir.

Anadolu ve Güzel Sanatlar Liseleri: Öğrencilerin güzel sanatlar alanında ilgi ve yetenekleriyle eğitim alacakları lisedir. Resim, müzik, sanat gibi çeşitli meslekleri kapsar.

Askeri Liseler: Öğrencilerin yatılı olacak şekilde askeri eğitim görecekleri lisedir. Harp akademisine öğrenci yetiştiren liseler Genelkurmay başkanlığına bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Fen Liseleri: Matematik alanında yetenekleri yetkin olan kişilerin eğitim alacağı lisedir. Öğrencilerin yabancı dil öğrenmesine, matematik gibi sayısal alanda başarı sağlayarak çeşitli mesleklere sahip olabilir.

Sosyal Bilimler Liseleri: Edebiyat ve sosyal bilimler sözel anlamda ilgi ve yetenekleri olan öğrenciler içindir. Okulun eğitim öğretim yılı toplamda beş yıl olmaktadır. Merkezi sınavla öğrenci alan öğrenciler Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilimler olmak üzere eğitim verilir.

Spor Liseleri: Öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda gerçekleşir. Beden eğitimi spor alanında eğitim veren liseler olmaktadır. Başarılı sporcuların yetiştirilmesi ve beden eğitimi öğretmenliği için seçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu